Rýžové chlebíčky: Jsou skutečně zdravé?
Rýžové chlebíčky jsou vyrobeny z rýže tzv. pufováním. Tento proces dokáže nafouknout zrnko rýže tak, že vytvoří nám známou strukturu. Obvykle se na výrobu používá klasická bílá dlouhozrnná rýže. Pufování je vaření rýže v uzavřené nádobě za vysokého tlaku, díky čemuž dochází k vypařování vody z mezibuněčného prostoru rýže. Objem rýže se tak zvětší až čtyřnásobně oproti původnímu stavu. Tento proces ale neochudí výsledný produkt o látky, které původní zrna obsahují.
Obsah rýžových chlebíčků
Rýžové chlebíčky se dají snadno skladovat, jsou křupavé a snadno se dají zkombinovat s různými druhy potravin. Díky tomu jsou oblíbené. Mají nízký obsah kalorií a sodíku, avšak neobsahují spoustu dalších důležitých živin. Ve dvou rýžových chlebíčcích můžeme najít 70 kalorií, 1,5 g bílkovin, 0,6 g tuku, 14,4 g sacharidů, 0,5 g vlákniny, 45 mg sodíku, 53 mg draslíku, 25 mg hořčíku a 67 mg fosforu. Samy o sobě jsou chlebíčky spíše „hladovou“ surovinou, která nás rozhodně nezasytí. Naštěstí je možné je kombinovat s nejrůznějšími druhy potravin.
Foto: Pixabay
S čím si chlebíčky dát?
Skvělým doplňkem rýžových chlebíčků jsou kvalitní bílkoviny a vláknina. Chybu tedy rozhodně neuděláte, když je sníte s kvalitní šunkou, tvrdým sýrem nebo vejcem. Vlákninu doplňte prostřednictvím zeleniny. Pokud si dopřejete rýžový chlebíček takovým způsobem, můžete jej považovat za zdravou potravinu. Neobsahují žádné alergeny, takže je mohou využít i ti, kteří nesmí lepek, ořechy či sóju. Vhodné jsou také pro vegany a vegetariány.
Pozor na polevy
Rýžové koláčky můžete zakoupit v různých příchutích a s polevami. Ty ale nezvyšují jejich výživovou hodnotu – pouze množství kalorií. Koupit je můžete polité čokoládou, jogurtem, ochucené skořicí, cukrem, jablky apod. Vzhledem k vyššímu množství sacharidů je ale lepší se jim vyhnout.
Rýžové chlebíčky vs. pečivo
Rýžové chlebíčky se často považují za dietnější variantu pečiva, proto se k ní uchyluje řada žen, které chtějí zhubnout. Jak ale již bylo řečeno: rýžové chlebíčky neobsahují dostatečné množství vlákniny, o čemž svědčí jejich vysoký glykemický index (GI): 82. Například obyčejná kaiserka obsahuje GI 73, takže je na tom s vlákninou o něco lépe. Klasické pečivo si navíc můžete dopřát v celozrnných variantách, což GI snižuje. Rýžové chlebíčky tedy mohou být prospěšnější pro alergiky, na dietu ale velký vliv nemají.
Zdroj: https://www.eatingwell.com/article/7893145/are-rice-cakes-healthy/
Foto: Pixabay