S vitamínem K ke zdravějšímu srdci a lepšímu hojení ran
O stravě se říká, že by měla být pestrá a vyvážená, aby se tělu dostaly všechny potřebné živiny. Platí to i pro vitamíny, bez nichž lidský organismus nemůže dobře fungovat. Víte, kde najdete vitamín K a k čemu je vlastně dobrý?
Zdravější srdce
Kdo by si nepřál mít zdravé srdce, jež bije jako zvon? Chce to ovšem ho posilovat, hýbat se a dopřát si třeba jídlo se špenátem, brokolicí či kapustou, řeřichou, listovým salátem či petrželí. Právě tato zelená zelenina je totiž bohatá na vitamín K, který pomáhá chránit srdeční sval před nemocemi, jako je například ukládání vápníku v koronárních tepnách, což vede k tuhnutí tepen a k omezení průtoku krve. Náchylnější k tomuto onemocnění jsou osoby s nadváhou, cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo vysokou hladinou cholesterolu v krvi.
Foto: Pixabay
Pevnější a odolnější kosti
Vitamín K hraje i podstatnou roli v obměně buněk orgánů, tkání a udržuje pevnost kostí i jejich odolnost vůči zlomeninám. Jeho nedostatek může vést k osteoporóze a náchylnosti k lámání kostí. Dochází také k poruchám srážlivosti krve, což se může projevit krvácením z nosu a dásní, tvorbou modřin nebo silnou menstruací. Nedostatkem vitamínu K mohou trpět lidé s nemocemi jater, celiakií či Crohnovou nemocí.
Interakce s dalšími léčivy
Vitamín K je běžně k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu, lze ho tedy užívat také ve formě potravinových doplňků. Na pozoru při jeho užívání by měli být zejména ti, co se léčí užíváním warfarinu nebo jiných léčiv na ředění krve. Vhodná není ani kombinace s vyššími dávkami vitamínů E a A.
Vitamín K v přírodní formě je ve všem, co je zelené, jelikož je závislý na chlorofylu v rostlinách. Najdeme ho ovšem kromě v již zmíněné listové zelenině také v sójovém, slunečnicovém nebo řepkovém oleji.
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.