Sadec míjíme bez povšimnutí, přitom jde o užitečnou léčivku, kterou využije úplně každý
Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum L.) můžete znát z užitkové i okrasné zahrádky. A je dobrou zprávou, že i okrasné odrůdy sadce se mohou pochlubit léčivými účinky, byť ty přírodní divoké jsou rozhodně nejúčinnější.
Jak tuto nevšední bylinku pěstovat?
Sadec konopáč je stále častěji využíván v zahradách jako okrasná rostlina díky svým nízkým požadavkům na péči a zajímavý vzhled. K dostání jsou dva poddruhy: tmavě červený „Purple“ a růžová odrůda „Flore Pleno“. Sadec je odolný vůči mrazu a nejraději roste na hlinitých propustných půdách. Vyžaduje slunnou polohu nebo polostín.
Kvete od července do září. V létě může být snadno namnožen bylinnými řízky, na jaře setbou a na na podzim rozdělením trsů. Po odkvětu je třeba odstranit květní stonky a na konci zimy seříznout mrtvé části rostliny na zemi. Rostlina láká čmeláky, včely a motýly. Nektar má ovšem velmi nízký obsah cukru. A co je nejlepší – netrápí žádní specifičtí škůdci nebo nemoci. V přírodě ho spásá tesařík úzkoštítý (Agapanthia villosoviridescens), ale na zahrádkách bývá jeho výskyt spíše ojedinělý.
Foto: Pixabay
Na co sadec můžete použít
Sadec lze používat interně i externě. Jako obklad poslouží na modřiny a otoky, ale také na svědivé pupínky včetně nebo nejrůznější vyrážky. Velmi oblíbená je také tinktura. Nať zalijeme vodkou v poměru 1: 5. Necháme tři týdny odstát, a poté jednoduše přecedíme a užíváme po kapkách (20-40 kapek denně).
A na co se sadec konopáč hodí? Především stimuluje imunitní systém, používá se k léčbě vysoké horečky, používá se při poruchách jater, odstraňuje zažívací potíže a působí jako laxativum i diuretikum. Při zevním popužití se pak uplatní i na kožní infekce, krvácení, podlitiny a rány.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sadec_konop%C3%A1%C4%8D
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.