Šalvěj: jak usušit tuto zázračnou bylinku
Šalvěj je skvělá bylinka, kterou můžete dochutit mnoho pokrmů. Využít ji můžete ale také v lékařství, zejména pro její protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky. Obyčejně se používá pro úpravu trávicích obtíží, jako je průjem, střevní a žlučníkové potíže. Kromě toho se používá také při nadměrném pocení, takže je součástí léků řešících klimakterické změny u žen. Také náctiletí, kteří trpí nadměrným pocením, by měli šalvěj užívat. Například ve formě čaje.
Krásná rostlinka
Šalvěj je poměrně atraktivní bylinka. Známe ji pro její krásné fialové (někdy také bílé) kvítky. Ty se objevují od května až do července. Jsou poměrně nápadné, protože rostlina je vysoká od 30 až do 70 centimetrů. Pro šalvěj je typická její aromatická vůně, ale také podlouhlé listy, které mají eliptický tvar. Okraje těchto listů mají mírné vroubkování. Šalvěj miluje slunce, takže ji hledejte na slunných stanovištích s dobře propustnou půdou.
Šalvěj listy: Zdroj obrázku Pixabay.com
Šalvěj toxicita
Pokud se rozhodnete užívat šalvěj pravidelně, buďte opatrní. Tato bylinka může ve vyšších dávkách působit až toxicky. Otrava se ale vyskytuje velice ojediněle, obvykle u lidí, kteří smíchali užívání šalvěje s alkoholem. Riziko toxicity se zvyšuje s použitím éterických olejů, které se z rostliny vyrábí. Zde je koncentrace rostliny vysoká, a tak je snadné se s ní předávkovat. Pokud tedy používáte doplňky stravy nebo tinktury či jiné přípravky ze šalvěje, dodržujte pokyny týkající se doporučeného dávkování.
Šalvěj sušení
Šalvěj můžeme sušit několika metodami. Tou první je nechat ji vysušit přirozeně. Jednotlivé listy šalvěje uložíme na suché plátno nebo noviny tak, aby se nedotýkaly. V průběhu sušení několikrát otočíme. Až se listy začnou drobit mezi prsty, je hotovo. Poté listy uložíme do vzduchotěsné nádoby a skladujeme v temnu (je vhodné použít světlo nepropustnou nádobu). Sušit ale můžeme také ve svazku: několik listů i se stonky svážeme k sobě. Pověsíme je vzhůru „nohama“ a čekáme, až se vysuší.
Šalvěj sušení v sušičce
Pro urychlení sušení je možné použít také sušičku na ovoce. Stačí celé nebo nakrájené listy sušit při teplotě nižší než 80 °C. Celý proces je velmi rychlý a je možné využít také troubu. Pravidelně listy při sušení kontrolujte.
Sušení v mikrovlnné troubě
Sušení v mikrovlnné troubě je nejrychlejší. Jedná se o metodu kontroverzní – někteří tvrdí, že mikrovlnná trouba zničí veškeré prospěšné látky obsažené v šalvěji. Provádí se tak, že listy necháme v mikrovlnné troubě deset sekund – poté zkontrolujeme, zda jsou usušené. Pokud ne, dopřejeme jim dalších deset sekund v mikrovlnné troubě – a tak pokračujeme až do úplného vysušení.
Šalvěj: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com