Sametky: Jsou nebezpečné a je třeba s nimi bojovat
Nikdy jste o nich neslyšeli? Ale vězte, že jste s tímto parazitem již měli tu čest. Je to jedna z těch věcí, které mohou způsobit různé problémy vám i vašim zvířecím společníkům. Jsou tak maličké a tiché, že o nich prakticky nevíte. Připojte se k nám, abychom si mohli objasnit několik příznaků jejich přítomnosti a nebezpečí s nimi spojených.
Sametky – velmi malý živočich
Tento maličkatý tvor je velký přibližně jako zrnko prachu. Odhadovaná velikost larvy sametky je přibližně 0,2 až 0,5 mm. Často si jí můžete všimnout, když ji zahubíte, protože má oranžovou nebo zářivě červenou barvu. Běžně se vyskytují v půdě a začínají se rojit koncem léta. Typicky proto, že jejich množení ovlivňuje teplé, ale i vlhké počasí.
Její výskyt je nezměrný
V pozdním létě jsou jich celé počty!!! Pohybují se po listech rostlin, ale objevíte je i na betonovém asfaltu, dřevěných sedátkách nebo se pohybují na zemi. Pokud jste v jejich blízkosti, riskujete, že se zachytí na holé kůži. Ohroženější jsou však domácí zvířata, která se pohybují i ve vysoké trávě!
Už i jako larvy jsou nebezpečné
V případě, že se nyní obáváte příchodu dospělých jedinců, pak svůj strach směřujte jinam. Nebezpečná jsou právě líhnoucí se mláďata. Právě ony jsou schopné vám uštědřit několik bodnutí. Přilnou na kůži svého hostitele a snaží se zde i přežít. Sem také vpravují své sliny, které mají vliv na rozpouštění kožních buněk. V případě, že si vyberou vás, vašeho psa či kočku, poznáte podle svědění a bolesti. Domácí zvířata se začnou škrábat – což vede k dalším infekcím kůže!
Co vše vám zvládnou udělat?
Může dojít k neodolatelnému škrábání postižené zóny. Zatímco se tím zbavíte larviček, váš problém to nevyřeší. Může se také objevit přecitlivělost, která se ve většině případů vytvoří až po odpadnutí larvy. Reakce na sametonohé škůdce je známá jako trombikulóza. Na kůži se vám vytvoří nesnesitelné rudé pupínky. Objeví se den nebo dva po napadení broukem. V důsledku toho kůže také výrazně a nepříjemně svědí. Tyto útvary najdete nejčastěji na kolenou a loktech, a u zvířat na tlapkách a uších.
Jak se můžete co nejlépe ošetřit?
Skvělým nápadem by mohlo být omytí postižených oblastí vlažnou vodou a čisticím prostředkem. Očistěte zjevná poranění. V případě, že svědění přetrvává, využijete ke zklidnění antihistaminika. Jako prevenci samozřejmě použijte repelent, ať už kupovaný nebo vyrobený doma. Pokud dáváte přednost domácímu pak zkuste následující. Do vody přimíchejte 20 kapek esenciálního levandulového oleje a naneste jej na pokožku pomocí rozprašovače. Tato vůně sametky odpuzuje.
Zdroje info: ireceptar.cz, prozeny.cz
Náhledové foto: Wikimedia Commnons, Thomas Shahan, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Red_Velvet_Mite_-_Trombidiidae.jpg#/media/File:Red_Velvet_Mite_-_Trombidiidae.jpg