Samovolný únik moči je nepříjemným problémem, o němž se lidé stydí mluvit

Trochu poskočíte, nebo popoběhnete na zastávku, k níž právě přijíždí autobus, a problém je na světě? I když je samovolný únik moči spojován obvykle s vyšším věkem člověka, tak jím trpí až 30 až 50 procent žen i mužů. Bohužel se jedná o zdravotní problém, který snižuje kvalitu života. Jak se dá léčit?

Druhy samovolného úniku moči

Inkontinence neboli samovolný únik moči ve skutečnosti není nemocí v pravém slova smyslu. Velmi často je doprovodným jevem jiných onemocnění. Rozlišujeme čtyři základní typy, které léčí buď urolog nebo urogynekolog či neurolog. Inkontinence může být tedy urgentní, stresová, paradoxní a reflexní.

  • Stresová inkontinence – dochází k ní například při snížení elasticity močového měchýře, při změně pozice pánevních orgánů, u starších žen pak vlivem ztráty estrogenů v menopauze. Stresový samovolný únik moči se projevuje zejména při smíchu, při kašli, ale také při chůzi do schodů nebo běhu.
  • Urgentní inkontinence – projevuje se náhlým pocitem na močení, kdy je člověk v řádu několika málo sekund nucený vyhledat záchod. Vzniká v rámci syndromu hyperaktivního močového měchýře.
  • Reflexní inkontinence – vzniká vlivem poruchy v centrálním nervovém systému a objevuje se nejčastěji i u lidí s demencí.
  • Paradoxní inkontinence – zde dochází k tomu, že se močový měchýř naplní a přetéká.

Jak léčit inkontinenci

Lehčí formy samovolného úniku moči lze léčit i za pomoci úpravy životosprávy, respektive optimálním pitným režimem. Vhodné je posilovat pánevní dno speciálními cviky. Pomoci mohou také potravinové doplňky z lékárny na bázi výtažků z dýňových semen, které mají pozitivní vliv na správnou funkci močového měchýře. Zlepšení kvality života s inkontinencí nabízejí také hygienické pomůcky, jež jsou k dostání v lékárnách nebo v drogerii. Inkontinenční vložky se vyrábějí v různých velikostech a s různou savostí.

Dýňová semena. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Těžší formy inkontinence lze léčit i operativně. Proto je na místě v případě problémů se poradit s lékařem, který navrhne vhodnou léčbu.

Platná legislativa uvádí absorpční pomůcky, které lze čerpat z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Pacientům pak může praktický lékař na předpis předepsat následující:

  • vložky pro lehkou inkontinenci – max. 150 kusů/max. 450 Kč za 150 kusů měsíčně,
  • vložné pleny pro střední inkontinenci – max. 150 kusů/max. 900 Kč za 150 kusů měsíčně,
  • fixační kalhotky pro střední inkontinenci – max. 24 kusů/max. 190 Kč za 24 kusů ročně,
  • plenkové kalhotky pro těžkou inkontinenci – max. 150 kusů/max. 1 700 Kč za 150 kusů měsíčně.

Kegelovy cviky

Jedná se o souhrn cviků, jež posilují svaly pánevního dna, které v roce 1948 vyvinul americký gynekolog Arnold Kegel. Jejich procvičování vede ke zmenšení problémů s inkontinencí a také ke zlepšení sexuálního života. Jak se cvičí? Jedná se o rytmické zatínání svalů jako při močení a jejich následné uvolnění. Cvičit by se mělo třikrát denně, 30 až 40 stahů a povolení v krátkém rozmezí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.