Sauna: může být zdravá i škodlivá. Důležité je vědět, jak na to
Saunu řada lidí považuje za prostředek, jak se vyhnout sezónním nachlazením a chřipkám. Skutečně se jedná o prospěšný prostředek, pokud víte, jak na to. Z neznalosti nebo nevědomosti si ale můžete přivodit určité zdravotní problémy. Některé jsou krátkodobé (například nevolnost poté, co jste jedli těžké jídlo a pak šli hned do sauny) ale i dlouhodobé (například v případě chronických onemocnění může jít někdy i o život).
Jak správně na saunu?
Maximální doba saunování je 10 až 15 minut – poslední dvě minuty seďte vzpřímeně. Je důležité nesedět přímo na lavičkách, ale na vlastním ručníku (nebo tom, který nám byl poskytnut obsluhou). Vyvarujte se místa u dveří, protože zde může docházet k úniku tepla, jak budou lidé vstupovat a odcházet. Snažte se nerušit ostatní, a to ani při odchodu ze sauny. Taktéž neopouštějte saunu, pokud zrovna byly polity kameny – vypustili byste celou páru.
Foto: Pixabay
Studená voda může být šok
Po absolvování sauny je vhodné dát si studenou sprchu nebo studený bazén. Díky studené vodě se zbavíte přebytečného potu a ochladíte kůži i dýchací cesty. Následně si nohy namočte do vody o teplotě přibližně 40 °C, díky čemuž dojde k rozšíření cév, které lépe vedou vnitřní teplo – o to totiž v rámci zvýšeného oběhu v kůži po sauně přicházíme. Po sauně se také doporučuje doplnit tekutiny – pijte nejlépe čistou vodu. Alkohol není vhodný před, v průběhu ani po dokončení saunování.
Prevence proti chřipce
Jednou z nejlepších vlastností pravidelného absolvování sauny je to, že působí jako prevence před chřipkou a nachlazením. Zde je důležité slovo „prevence“. Sauna totiž nepůsobí jako léčba a naopak je nevhodné vstupovat do sauny, když cítíte, že „na vás něco leze“, nebo když už nemocní jste.
Zdravotní účinky sauny
Sauna zbavuje tělo toxinů – a to ve velkém, prostřednictvím potu. Sauny naopak napomáhají k produkci bílých krvinek, které jsou důležité v boji proti infekcím. Kromě toho můžete saunu využít také při hubnutí; za 15 minut v sauně spálíte až 250 kalorií. Sportovci používají saunu ke zvýšení vytrvalosti, dochází totiž ke zvyšování tolerance úrovně tepla. Díky tomu jsou lidé schopni pociťovat méně únavy a udržet si déle úroveň energie.
Nebezpečí sauny
Saunování ale přináší také potenciální nebezpečí. Při pobytu nad 15 minut může docházet k nadměrné dehydrataci organismu. V případě sauny s otevřenými horkými kameny, hrozí také riziko popálení (byl zaznamenán případ, kdy muž upadl tváří na rozpálené kameny a na následky tohoto poranění zemřel). Vysoká teplota snižuje počet spermií – a to na dobu až pět týdnů po saunování. Teplé a vlhké prostředí v sauně je vhodné pro šíření některých plísňových infekcí, jako je například mykóza nohou a nehtů. Z tohoto důvodu bychom do sauny měly vstupovat sušší.
Zdroj: https://biorise.cz/biorytmus/sauna-aneb-informace-zacatecniky/
Foto: Pixabay