Sedavé nebezpečí: Jak dlouhé sezení s přehledem ničí hýždě

Dlouhodobé sezení způsobuje, že svaly v hýžďové oblasti ochabují a svalová hmota klesá. Nejen hýžďové svaly, ale také prsní svaly, deltové svaly a hamstringy. Tím, že tyto svaly při sezení nepracují, ochabují a infiltrují se tukovou tkání, čímž se snižuje jejich odolnost a mění se jejich vzhled a tvar. Problémem však je, že ochablé hýžďové svaly mohou mít za následek i další problémy související se svalovou nerovnováhou. Mezi ně patří bolesti zad, migrény a žaludeční problémy. Pokud pociťujete bolest hýždí po dlouhém sezení, může se jednat o ischias, hýžďovou amnézii, kdy hýžďové svaly ochabují a nefungují správně.

Syndrom mrtvých hýždí

Jedním z důsledků dlouhodobého sezení je syndrom mrtvých hýždí. Nastává, když svaly hýždí přestanou správně fungovat kvůli nedostatku aktivity. Důsledkem je oslabení těchto svalů, což může vést k bolestem zad, kyčlí a kolen. Oslabené hýždě navíc nedokážou správně podporovat páteř, což dále zvyšuje riziko zranění při běžných denních aktivitách nebo cvičení.

Problémy nejsou jen estetické

Problém nepředstavuje pouze vady na kráse, i když ochablé svaly nejsou tolik atraktivní. Funkčně se jedná o prvek pohybového aparátu. Při chůzi, běhu nebo zvedání těžkých předmětů by měly hýždě hrát hlavní roli. Jakmile tuto funkci neplní, jejich práci přeberou jiné partie, což vede k přetížení a chronickým zánětům.

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Jak odvrátit škody?

Dobrá zpráva je, že nikdy není pozdě, abyste začali něco dělat. Klíčem je samozřejmě pravidelný pohyb a cílené cvičení zaměřené na posílení hýždí. Zde je pár tipů, které by vám mohly pomoci:

  • Každou hodinu se postavte, udělejte si krátkou přestávku od sezení. Stačí udělat pár kroků nebo se lehce protáhnout.
  • Zařaďte do každodenního života cviky jako dřepy, výpady a mosty. Tyto cviky aktivují svaly hýždí.
  • Používejte balanční židle nebo míče, které nutí vaše svaly k aktivní práci i při sezení.
  • Napětí v bederní páteři a kyčlích lze zmírnit pravidelným protahováním, což pomůže zlepšit mobilitu.

Zdroje info: medicomclinic.cz, mojekolo.cz

Náhledové foto: Pixabay