Sedavý způsob života a dopad na zdraví? Větší, než myslíte

Sedět

Nedostatek pohybu je současným nešvarem, který spojuje spoustu lidí. Sedavý způsob života přitom může být způsoben také zaměstnáním. V současné době se spousta povolání vykonává vsedě. A když jednu třetinu dne strávíte sezením při práci, druhou třetinu spaním v leže, v té poslední třetině byste měli být co nejvíce aktivní. Ještě větší problém nastává tehdy, když pracujete z domova. To totiž nevyvinete ani tolik pohybu, abyste se do práce dopravili.

Sedavý způsob života = riziko předčasného úmrtí

Vědci zkoumali, jaký dopad má sedavý způsob života na naše zdraví. Ukázalo se, že právě nedostatek pohybu je jedním z nejdůležitějších faktorů, které zvyšují riziko předčasného úmrtí. Když k tomu navíc přidáte nezdravou stravu, příliš mnoho alkoholu nebo kouření, musí se to negativně podepsat na vašem zdraví. A to nejenom tom fyzickém, ale také duševním.

Sezení

Foto: Pixabay

Začněte hned

Problém s nedostatkem aktivity je ten, že účinky se nemusí projevit hned. Ve skutečnosti to potrvá dlouho. Jakmile se ale projeví, už jen těžko se jich zbavujete. Ideální je proto prevence. K pohybu vám mohou pomoci nejprve krátké procházky, vyhýbání se takových „zkratek“, jako jsou výtahy nebo eskalátory, parkování ve větší vzdálenosti od domu a podobně. Nedostatek pohybu se totiž zaručeně projeví.

Účinky sedavého způsobu života

Když skoro celý den strávíte v sedě, neunavíte se a neprotahujete potřebné svalstvo. Namáháte jenom ty samé svaly. Navíc většina lidí nesedí tak, jak by měla. Je pro ně pohodlnější sedět s notebookem na gauči na klíně (nebo rovnou v posteli), nebo si dát nohu přes nohu a podobně. Díky tomu mohou vznikat bolesti zad, šíje, ramen. Negativně může být ovlivněn také váš dýchací systém. Nedostatek pohybu může způsobit také horší kvalitu spánku.

Negativní vliv na metabolismus

Dlouhým sezením dochází ke zpomalení metabolismu a tím i odbourávání tuků. To má za následek přibírání na váze. Svalová vlákna se stahují, což může způsobit bolest a vést ke zranění. Také plíce ztrácí kapacitu, takže se snadno zadýcháte, když už se tedy do nějaké fyzické aktivity pustíte. To vše může negativně ovlivnit i kardiovaskulární systém. Lidé, kteří se nehýbou, mají častěji problémy se srdcem, krevním oběhem nebo křečovými žílami.

Zdroje info:

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/porady-okolozdrowotne/praca-zdalna-i-siedzacy-tryb-zycia-jak-wplywa-na-zdrowie/

https://elearning.tul.cz/mod/book/view.php?id=295593&chapterid=8091

Foto: Pixabay