Šedé vlasy jsou projevem stárnutí. Často mu ale dost napomáháme

Šedé vlasy

Šedé vlasy jsou obvyklé u starších lidí, nicméně mohou se vyskytovat i u mladších. Důvodů jejich vzniku je hodně. Některé z nich, jako je genetika nebo onemocnění, příliš kontrolovat nemůžeme. Jiné, jako je například kouření nebo stres, ale už určité opatření z naší strany mohou vyžadovat. Pokud nechcete zažívat předčasné projevy stárnutí, měli byste se o sebe začít vzorně starat. Na co byste si měli dát pozor?

Proč vznikají šedé vlasy?

Stejně jako zbytek lidského těla stárnou i vlasové folikuly. Ty produkují méně melaninu, což lze chápat jako vlasové barvivo. Díky tomu vznikají šediny a posléze i bílé vlasy. Melanin dodává vlasům jejich přirozenou barvu. Spousta lidí se rozhodne tento problém vyřešit tak, že si vlasy barví, čímž ale neodstraňují příčinu šedivění. Ta může spočívat v životním stylu, genetice, ale závislá je také na naší stravě.

Barvení vlasů
Foto: Unsplash

Mohou zdravotní problémy způsobit šedivění?

Některé studie prokázaly, že šedivění se může vyskytovat u osob, které mají vysoké riziko vzniku ischemické choroby srdeční. Často se jedná o první příznak tohoto onemocnění. Také autoimunitní onemocnění mohou způsobit předčasné šediny. Nemoci mohou napadnout totiž i vlasové folikuly. Dále pak nedostatek vitamínu B12 či potíže se štítnou žlázou mohou způsobit předčasné stárnutí vlasů.

  • Vitamín B12 pochází především z živočišných zdrojů, což je důvodem, proč vegani a vegetariáni trpí jeho nedostatkem.
  • Nejlepšími zdroji vitamínu B12 jsou vejce, mléko, mléčné výrobky, maso a ryby.

Vznikají šedé vlasy kvůli kouření a stresu?

Ve skutečnosti se jedná o dva nejvýznamnější faktory. Jak kouření, tak také stres způsobují rychlejší stárnutí pokožky – včetně pokožky hlavy. Pokud se tedy chcete vyhnout šedinám, měli byste přestat kouřit a snažit se najít způsob, jak se zbavit dlouhodobého stresu. Nahraďte je zdravou stravou s dostatekem pohybu, které naopak stárnutí oddalují. Předčasným šedivěním jsou ohroženy i ženy, které dlouhodobě užívají hormonální antikoncepční pilulkya lidé s gastrointestinálními problémy.

Zdroje info:

https://www.health.harvard.edu/blog/hair-turn-gray-2017091812226

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5883499/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4830165/

https://www.healthline.com/health/white-hair

Foto: Unsplash