Sedmikráska jako královna drobného kvítí a jídel
Sedmikrásku chudobku známe jako malý květ, který si roste téměř kdekoli. Kvete prakticky celoročně, protože dobře snáší teploty klesající na mínus 15 stupňů. Navíc obsahuje velké množství regeneračních látek, jejichž ozdravný vliv na lidský organismus lidoví léčitelé objevili a využívají už dlouho. Ozdravné působení sedmikrásek si vyzkoušejte sami. Stačí si nasbírat květy nebo dokonce lístky ze sedmikrásek a poté je dále využívejte. Ideální doba pro sběr je mezi jarem a zářím, protože obsahuje nejvíce potřebných aktivních látek.
Jaké jsou léčivé účinky?
Sedmikráska obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, minerální a slizovité látky, přírodní kyseliny a vitamin C. Kombinace všech těchto fixací, pokud se užívá zevnitř, zmírňuje zahlenění. A dokonce pomáhá s refluxem a kožními problémy a je navíc velmi účinnou bylinou pro očistné kúry, srovnatelné s kopřivou. Využívá se například v homeopatii při léčbě kožních vyrážek.
Sedmikrásku můžete použít různými způsoby
Vyzkoušejte sedmikráskový čaj
Odvar ze sedmikrásek se připravuje velmi jednoduše. Čajovou lžičku sušených květů zalijte přibližně čtvrt litrem vroucí vody a nechte 10 minut odstát. Poté odvar sceďte a pijte až dvě sklenice denně. V této podobě může odvar nabídnout pomoc při odkašlávání v případě zácpy, ale navíc i při pálení žáhy nebo při bolestivých zánětech dutiny ústní.
Už jste někdy vyzkoušeli masku z jitrocele?
V případě kožních problémů (což je nejčastěji akné), je dobré si připravit pleťovou masku. Ta navíc poslouží jako maska, která pleti uleví a uvolní ji. Obvykle se vyrábí smícháním tří lžic sedmikráskového čaje, dvou lžic otrub a jedné lžičky medu. Měla by mít sametovou konzistenci, působit na pleť 15 minut a poté pečlivě smýt vlažnou vodou.
Můžete ji používat i za studena
Pojídání surových sedmikrásek se může zdát trochu obskurní, ale není na tom nic neobvyklého. Při konzumaci poskytuje jemnou a oříškovou chuť. Při pravidelném pojídání můžete svému tělu dodat vitamin C, draslík, vápník, hořčík, fosfor a železo. Perfektní způsob, jak ji spotřebovat, je přidat ji do zeleninových salátů, různých pomazánek či polévek. Klasicky ji lze navíc využít ke zdobení chlebíčků. Listy lze využít například k vylepšení klasického špenátu. A díky tomu že je sedmikráska jedlá, můžete ji sníst společně se špenátem.
Zdroje info: bylinkyprovsechny.cz, pharmapoint.cz, https://medschool.cuanschutz.edu/barbara-davis-center-for-diabetes/research/clinical-epidemiology/daisy-research
Náhledové foto: Pixabay