Sinice: nebezpečí pro ryby i pro člověka. Poznávací znamení: zelená voda a zápach
Zelená a zapáchající voda u vodní nádrže nikdy nesvědčí nic dobrého. Existuje velká pravděpodobnost, že v ní jsou přítomné sinice. I když se mohou vyskytovat poměrně často, rozhodně se nejedná o nic, co bychom mohli přehlížet. Ve skutečnosti totiž mohou být sinice velmi nebezpečné – a to jak pro ryby, tak také pro člověka. Sinice totiž produkují toxiny, které mohou ve vážných případech způsobit i smrt.
Co jsou sinice?
Sinice patří k nejstarším organismům na Zemi. Mohou se vyskytovat ve sladké i slané vodě, protože jsou velmi odolné. Poradí si s dlouhodobými vysokými teplotami. Obsahují chlorofyl, který způsobuje jejich typickou zelenou barvu. Nejedná se o rostliny, jak si řada lidí myslí – tyto jednobuněčné organismy byly klasifikovány jako bakterie. A co více – dodnes bylo popsáno několik tisíc druhů sinic. K jejich růstu přispívá vysoká teplota vody a její znečištění (například hnojivy z polí a splašků).
Jak poznat, že jsou ve vodě?
Protože mohou být nebezpečné, je dobré vědět, kdy se ve vodě vyskytují. Obecně je poznáte podle zapáchající vody. Vyskytují se především na vodní hladině, kde je můžeme vidět jako zelenou pokrývku. Taková voda rozhodně neláká ke koupání, takže není těžké si toto „potěšení“ odepřít.
Proč jsou sinice nebezpečné?
Sinice produkují toxiny, které mohou způsobit příznaky typické pro otravu jídlem, ale také ochrnutí svalů či dokonce selhání dýchání. Za zmínku stojí to, že ne všechny sinice produkují toxiny (nejznámější jsou ty z rodu Spirulina, které jsou netoxické a naopak zdraví prospěšné). Jaké známe typy sinicových toxinů?
- Hepatotoxiny – jedná se o látky, které jsou toxické pro játra. Poškozují jaterní ale také ledvinové buňky.
- Neurotoxiny – v tomto případě toxiny narušují nervový systém, takže mohou způsobit nerovovou paralýzu a dušení v důsledku respiračního selhání.
- Dermatotoxiny – dochází k poškození kůže. Vyskytnout se může v mnohých formách, jako je svědící a pálivá pokožka, otoky, vyrážka, puchýře, kopřivka aj.
Jak se neotrávit sinicemi?
Existuje jednoduché pravidlo – nevstupujte do vody, která je zakalená, nebo má jinou barvu, než je pro ni obvyklé. Zapáchající voda, která obsahuje i pěnu je vysoce podezřelá. Existuje velká pravděpodobnost, že se v ní nachází sinice. I když v horku může být těžké odepřít si smočení ve vodě, za kterou jste putovali, zdravotní potíže za to nestojí. Pokud zjistíte až později, že voda, ve které jste se koupali, mohla obsahovat sinice, je dobré se důkladně omýt co nejdříve. Plavky vyperte.
Zdroje info:
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/sinice-dlaczego-sa-grozne-sinice-w-baltyku-wystepowanie-objawy-zakwitu-mapa-aa-bURj-SSzc-Anky.html
http://www.sinice.cz/index.php?pg=o-sinicich–toxiny–nebezpeci-koupani
Foto: Pixabay