Sinusitida: nemoc, jež se projevuje podobně jako nachlazení

Kapesníčky

Sinusitida neboli zánět vedlejších dutin nosních je onemocnění, které se na svém začátku projevuje jako klasická rýma. To znamená ucpaný nos a bolest hlavy. Při předklonu můžete cítit tlak v hlavě, zejména v oblasti za očima. Pokud se navíc přidá bolest obličeje nebo dokonce zubů horní čelisti, může jít o sinusitidu. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje na podzim a v zimě, nicméně dostat jej můžete celoročně.

Sinusitida a dutiny

Sinusitida souvisí s dutinami, které se skrývají uvnitř obličejové kostry. Jedná se o prázdné prostory vyplněné pouze vzduchem. Nosní dutina je vystlána sliznicí, která produkuje hlenový sekret, který se pohybuje dále do nosu. Hlavním úkolem hlenu je vyhřát nosní dutiny a zvlhčit vzduch vdechovaný nosem. Dutiny jsou prázdná místa, takže mezi jejich přínosy lze jmenovat i odlehčení váhy lebky – páteř tak nemusí nosit vysokou hmotnost.

Nemoc

Foto: Pixabay

Příčiny sinusitidy

Příčinou zánětu dutin jsou viry, bakterie, ale také houby či alergeny a další. Při sinusitidě dochází k otoku nosní sliznice, hlen se tedy obtížně dostává do nosní dutiny. Čím je hlen hustší, tím více je v něm bakterií. Hlavními příznaky zánětlivého procesu je bolest dutin, která se projevuje bolestí hlavy a celého obličeje, zejména u kořenu nosu. Když se předkloníte nebo skáčete, bolest je intenzívnější. Dalšími příznaky jsou rýma a problémy s čichem, výtok z nosu, kašel. Objevit se může také horečka, slabost a celková únava. V některých případech pacienta taktéž bolí zuby a při spánku se objevuje chrápání.

Léčba sinusitidy

Pokud máte podezření na zánět dutin, je dobré navštívit lékaře, který stanoví léčbu. Neléčené dutiny se mohou často vracet a někdy dokonce vyústit v chronické onemocnění. Akutní sinusitida trvá obvykle 10 až 12 dní, může ale trvat i 12 týdnů. Chronická sinusitida trvá více než 12 týdnů a i poté se příznaky stále vracejí. Nejsou ale tak závažné, jako u akutní sinusitidy. Lékař může předepsat antibiotika (v případě bakteriálního původu zánětu dutin), léky proti bolesti a přípravky na ředění nosního sekretu.

Domácí léčba zánětu dutin

Pokud se nemoc projeví v době, kdy nemůžete navštívit lékaře (například o víkendu nebo svátcích), můžete si pomoci domácími léky. Mezi ně patří především inhalace – do misky s horkou vodou nalijte pár kapek eukaliptového nebo šalvějového oleje (dobře funguje i lžička majoránky). Nakloňte se nad mísu asi 30 cm nad hladinu, přikryjte si hlavu ručníkem a nosem vdechujte páru pod dobu asi 10 minut. Vydechujeme ústy. Opakujte dvakrát denně. Proti bolestem hlavy postačí teplý ručník přiložený na hlavu. Hodně pijte. Pozor na bylinné čaje – některé bylinky totiž mohou interagovat s léky.

Zdroje info:

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/zapalenie-zatok-objawy-i-leczenie/

https://nemoci.vitalion.cz/zanet-dutin/

Foto: Pixabay