Skákání na trampolíně: Do jaké míry se jedná o neškodnou dětskou zábavu?

Také jste už nevydrželi to neustálé žadonění vašich dětí o pořízení zahradní trampolíny? Na pozemku zabírá poměrně dost prostoru, ale co byste pro vaše děti neudělali. Hlavně když mají radost a vydovádí se na ní. Na trampolíně je však třeba se chovat obezřetně, protože si děti na ní často přivodí i docela vážné úrazy. Jak na to, aby byl toto sportovní náčiní bezpečné?

Děti jsou většinou všetečky a neustále v pohybu

Aby se ze sebe dostali nastřádanou energii a byly zároveň na čerstvém vzduchu, pořizují jim rodiče na zahradu velkou trampolínu. Jejich počet u rodinných domků roste jako houby po dešti. Trampolína napumpuje děti endorfiny a po celodenním řádění pak večer spokojeně usínají. Aby tomu tak skutečně bylo a vy jste nemuseli vyrážet s dítětem směrem na traumatologii v nejbližší nemocnici, je nutné dodržovat určitá pravidla.

Endorfiny k dobré náladě

Určitě je bezvadné, když děti trampolína zabaví na poměrně dlouhou dobu – někdy vydrží na ní skákat i celý den. Pozor je však třeba si dávat na únavu. Endorfinům, jež se vyplavují během sportování, se říká hormony štěstí. Je tomu tak proto, že navozují velmi příjemné pocity a zároveň tlumí bolest a na krátkou dobu umí překonat únavu. Toto může právě vést k možnému úrazu dětí, zvláště když jich na trampolíně zároveň skáče více. Důležité je nenechat děti bez dozoru dospělého, jak tomu často bývá u trampolín, jež jsou součástí některých restauračních zahrádek. Děti si vesele skáčou, zatímco jejich rodiče neméně vesele popíjejí a baví se, aniž by své potomky na trampolíně kontrolovali.

Na trampolíně bezpečně

Nejčastěji se zraní děti mladší šesti let, a to až ve dvou třetinách případů poranění. Mezi úrazy, se kterými rodiče s dětmi přijíždějí na úrazovku, vedou podvrtnutí kloubů, zlomeniny předloktí, pažních a stehenních kostí, poranění hlavy a páteře. Která pravidla je nutné dodržovat, aby skákání na trampolíně bylo bezpečné?

  • Na trampolíně by nikdy neměly skákat děti různého věku a různé hmotnosti.
  • Při skákání není možné zároveň konzumovat jídlo, nebo žvýkat žvýkačku.
  • Trampolína by měla být kryta sítí a pružiny a rám by měly mít také bezpečností kryt.
  • Je vhodné dovolit dětem být na trampolíně jen určitou dobu, aby se zamezilo vzniku úrazů z únavy.
  • Pozor na přetěžování dětského organismu. Velmi často se stává, že pak děti bolí kolena nebo záda.

Při používání trampolíny tedy stačí používat obyčejný selský rozum, zajistit dozor dětí a nenechat je skákat příliš dlouho. Trampolína se tak může stát prostředkem ke zlepšení koncentrace i odbourání stresu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.