Skolióza může znepříjemnit život. Cvičení je důležité, stejně tak držení těla

Páteř

Skolióza je stav, kdy je páteř zakřivená do stran, nejčastěji ve tvaru písmene S nebo C. Hrudní koš se také může posunout na stranu podle zakřivení páteře. Tento stav může být bolestivý a v extrémním případě může způsobit dokonce i potíže s chůzí. Skoliózou mohou trpět lidé každého věku, u dětí starších 11 let je ale nejčastější. Tuto nemoc mohou v některých případech odhalit i neodborníci – je ale důvodem návštěvy u lékaře.

Skolióza má typické příznaky

Mezi typické příznaky patří tyto:

  • Jedno rameno/bok/lopatka je výše ne druhé.
  • Při předklonu je jedna strana hrudního koše výše než druhá.
  • Při těžké skolióze se mohou objevit bolesti zad.

Příčiny vzniku

Abychom správně odhalili příčinu vzniku, je zapotřebí říci, že je více druhů skoliózy:

  • Idiopatická. Je nejčastější (80 % všech případů). Příčina není známa, mezi rizikové faktory patří pohlaví (častější je u žen) a věk (nejčastější u dětí v období dospívání).
  • Kongenitální. Říká se jí také vrozená a může nastat během těhotenství nebo porodu, když se vyskytnout abnormality nebo úraz. Někdy se skolióza vyskytuje v rodinách, je tedy dána i geneticky.
  • Neuromuskulární. Příčinou jsou svalové křeče nebo napětí a neuromuskulární poruchy (například dětská mozková obrna, roztroušená skleróza).
Skolióza
Foto: Unsplash

Skolióza a cvičení

Cvičení je jedním ze způsobů, jak se pacient s mírnou skoliózou může vyhnout operaci. Je ale důležité, aby mu cviky navrhnul lékař nebo fyzioterapeut, protože se mohou lišit podle toho, jak je páteř zakřivená. Sami si cvičení nepředepisujte, mohli byste situaci ještě zhoršit.

Správné držení těla

Správné držení těla může snížit bolest a svalové napětí. Vhodné je nejenom pro člověka, který má skoliózu, ale také pro ty, kteří jsou zcela zdraví. Potíže se správným držením těla jsou totiž velmi běžné. Několikrát za den si snažte uvědomit, jak vlastně zrovna stojíte/sedíte a upravte své tělo do správné pozice. To může pomoci předcházet bolestem zad, ale také to lépe vypadá.

  • Správné držení těla ve stoje: spusťte ramena dolů a dozadu – uši by měly být v úrovni ramen. Bradu mírně zastrčte dovnitř – nesmí vyčnívat dopředu, ale ani dolů. Mírně zatáhněte břicho. Kolena jsou mírně pokrčená.
  • Správné držení těla při sezení: držte rovná záda, uši na úrovni ramen. Nohy jsou v neutrální poloze, celá chodidla leží na podložce (nikoli nohu přes nohu). Neprohýbejte se v zádech.

Skolióza znamená vyhnout se určitým věcem

Některé aktivity a cvičení mohou zhoršit příznaky skoliózy nebo zvýšit riziko sekundárních zranění. Lidé se skoliózou by se měli vyvarovat:

  • Držet krk nakloněný dopředu s hlavou dolů (například při používání chytrého telefonu).
  • Hraní vysoce kontaktních sportů (jako je fotbal, basketball apod.)
  • Opakované prodlužování trupu, ke kterému dochází při cvičení jógy, baletních kroků či gymnastiky.
  • Vystavení páteře opakovaným nárazům (při skákání či běhu, jízdě na koni).

Zdroje info:

https://aktin.cz/cviky-na-skoliozu-posileni-zadovych-svalu-a-naprava-patere

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8049223/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325385

Foto: Unsplash