Školní blázinec: Jak se děti mohou zranit v tělocviku, ale i matematice

Úraz

Míčové hry, nůžky i kružítko – možné nástrahy číhající na každého školáka. Během školního roku dojde k více než 40 tisícům úrazů ve školách, vyplývá to z údajů České školní inspekce. Většina z nich (téměř dvě třetiny) se stává na základních školách, na středních školách už o polovinu méně a školky představují asi jen 3 % záznamů. Nejrizikovější skupinu tvoří děti mezi 10-15 rokem. Jak ošetřit různé druhy úrazů, které se ve škole stávají nejčastěji? A čím vším se mohou vaši školáci poranit? Aby vás žádná situace nepřekvapila, přinášíme pár praktických rad a tipů.

Úrazy během přestávek, ale i v hodinách geometrie

Pokud jde o různé typy poranění a úrazů, tak na základních a středních školách jednoznačně vede tělocvik. Rizikové předměty jsou ale například i geometrie, pracovní nebo výtvarné činnosti. Během nich dochází zejména k poranění kružítkem, nůžkami a dokonce i ostrým listem papíru. Školní knihy úrazů čítají záznamy od běžného říznutí papírem do prstu až k vážným poraněním oka při neopatrné manipulaci s psacími či rýsovacími potřebami. A zapomínat nesmíme ani na přestávky, během nich se dokonce stane až pětina všech úrazů. Na středních odborných školách se pak často stávají úrazy během praktické výuky. Zatímco školáci si nejčastěji poraní ruku či nohu při sportu, v mateřinkách se zas řeší lehké úrazy hlavy kvůli nemotornosti menších dětí.

Jak ošetřit poranění?

Právě tělocvik, zejména různé týmové hry, jsou pro mnoho dětí nejzábavnější částí výuky, která jim zároveň pomáhá zlepšit potřebnou fyzickou kondici. Nepřítelem se kromě dětské neopatrnosti, míčů nebo florbalových hokejek ale může stát i tartan či jiné venkovní povrchy, o které se dítě snadno popálí nebo odře. Nezapomeňte, že každá rána musí být důkladně vyčištěna – v případě, že jsou v ní zadřené nečistoty, opatrně je vymyjte. V případě spáleniny pak nemažte místo tuky, protože drží teplo, naopak se ho snažte schladit a udržovat vlhké.

Ať už ale děti přijdou domů s oděrkou z tělocviku, nebo z pošťuchování se o přestávce s kamarády, v každém případě v lékárničce určitě oceníte sprej, který pomůže s jakoukoliv bolístkou dětem všeho věku. Stačí ho aplikovat na čistou ránu a odřeniny, spáleniny i drobné rány se během pár okamžiků zklidní. „Pokud je místo větší anebo se tvoří puchýřky, použijte například Bionect Control Spray, Dettol nebo jinou desinfekci a potom překryjte sterilním obvazem. Ošetření opakujte 2x denně. Jelikož jsou rány náchylné k tvorbě infekcí, je nutné také pravidelně měnit náplasti či obvazy a udržovat místo v čistotě,“ popisuje farmaceutka Marie Bartošová.

Osvobození od tělesné výchovy není řešením, varují odborníci

Podle České školní inspekce i odborníků může za vysoká čísla úrazů ve školách nejen to, že české děti jsou po epidemii covidu-19 méně obratné, ale také mají dlouhodobě málo pohybu. Úrazy nejen ve školách tak potvrzují přímou souvislost s pohybovými dovednostmi žáků, jejich pohybovou gramotností a tělesnou zdatností. Proto se pak dětem mohou stát osudnými i jen míčové hry.

Řada rodičů se úrazů svých dětí obává natolik, že v dobrém úmyslu vyřídí úplné osvobození od tělesné výchovy. To je ale podle odborníků nejhorší možnost. Jednou z možností místo osvobození od tělesné výchovy je sjednání individuálního úrazového nebo životního pojištění, z nichž mohou čerpat pojistné plnění za újmu na zdraví vzniklou i ve škole nebo na školní akci. „Dětem starším osmi let se doporučuje zřízení pojištění odpovědnosti, které hradí škodu při neúmyslných škodách nastalých přímo ve škole, tak i při škodách vzniklých na akcích organizovaných školou mimo budovu – jako například rozbitá okna či zapůjčeného počítače,“ doporučuje rodičům Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa pojišťovny.

Zdroje info:  uniqa.cz, bionect.cz, csicr.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9272454/

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.