Skořice: koření i lék. Skvělá je na nachlazení i proti kašli

Skořice

Chuť a vůně skořice je specifická. Každý ji zná – lehce nasládlá a kořenitá. Proto se skvěle hodí zejména do sladkých pokrmů, ideálně v kombinaci s jablky. Hodí se ale také do slaných pokrmů. Kromě dokonalé chuti má ale skořice také celou řadu příznivých účinků na lidské zdraví. Vykazuje totiž antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Získáváme ji ze stromu s názvem skořicovník pravý (též cejlonský) a skořice tvoří jeho kůru. Na co se dá použít?

Využití skořice

Každý si představí skořici ve spojení s jablkem ve štrúdlu nebo zemlbábě. Jedná se o kombinace, které se jen tak něco nevyrovná. Tím to ale rozhodně nekončí. Trochu skořice můžete přisypat do své každodenní kávy nebo do ovesných vloček, které ráno snídáte. Skvěle se hodí do různého sladkého pečiva, ale také kompotů, koktejlů nebo svařeného vína. Méně tradiční využití je přidat je při pečení k husímu masu. Zkuste trochu skořice přidat do palačinkového a lívancového těsta nebo klidně i do bílého jogurtu. Skořice má přirozeně sladkou chuť, díky které můžete omezit cukr ve svých pokrmech a nápojích.

SkořiceFoto: Pixabay

Skořice na nachlazení

Skořice skrývá mnohé léčebné vlastnosti, pro které si ji cení lidé na celém světě. Málo se ví, že skořice má svůj význam také při nachlazení a infekci dýchacích cest. Má totiž antivirové a antibakteriální vlastnosti. Taktéž působí proti plísním. Stačí nalít pár kapek skořicového oleje do misky s horkou vodou a asi pět minut vdechovat výpary (popřípadě chvíli povařte celou skořici – tato možnost se ale může prodražit). Pro zajímavost lze uvést, že právě díky protiplísňovým vlastnostem se často stává součásti domácky vyrobených čisticích prostředků, kterým navíc dodá příjemnou vůni.

Další použití skořice

Pokud vás trápí nevolnosti způsobené otravou jídlem nebo rovnou průjmy, můžete využít extrakt ze skořice pro léčbu těchto nepříjemných neduhů. Skořice má protizánětlivé vlastnosti a navíc má hřejivé vlastnosti. Z tohoto důvodu se přidává do mastí, které slouží jako lék na bolavé svaly a klouby. Hřejivých vlastností skořice se využívá také při hubnutí. Díky termogenním účinkům zrychluje metabolismus a tím i (zjednodušeně řečeno) spalování tuků.

Odvrácená stránka skořice

Navzdory výše uvedenému je třeba dodat, že s množstvím skořice se to nevyplácí přehánět. Skořice totiž obsahuje kumarin, který v nadměrném množství dokáže způsobit dokonce cirhózu jater. Skořici by se měly vyhýbat těhotné ženy, protože podle mnoha zdrojů může mít abortivní vlastnosti. Také při kojení se nevyplácí užívat skořici – může totiž narušit správnou laktaci.

Zdroje info:

https://www.rodzinazdrowia.pl/wlasciwosci-lecznicze-cynamonu-i-jego-zastosowanie-w-kosmetyce

https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-cinnamon

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4466762/

Foto: Pixabay