Skořice: naučte se s ní vařit i jídla, která nejsou sladká. Vyplatí se to!
Skořice je typická zejména pro sladké pokrmy. Její chuť se skvěle snoubí například s jablky. Věděli jste ale, že se hodí i do slaných pokrmů? Vzhledem k tomu, kolik nabízí příznivých zdravotních účinků, se vám rozhodně vyplatí zvýšit její konzumaci. U lidí, kteří se snaží omezit cukr, se doporučuje přidat ji do kávy. Skořice má totiž přirozeně nasládlou chuť, takže má potenciál nahradit cukr v kávě (nebo alespoň vylepšit chuť samotné kávy). Co dalšího nám skořice nabízí?
Cejlonská a čínská skořice
I když existuje více druhů skořice, nejznámější je právě cejlonská a čínská skořice. Cejlonská skořice je někdy nazývána jako pravá a obsahuje více prospěšných látek. Je měkčí, takže je snadné si ji doma nastrouhat sami. „Nepravá“ čínská skořice je tvrdší, méně sladká a má tmavší barvu. Vzhledem k tomu, že je levnější, v nabídce obchodů dominuje.
Zdravotní účinky skořice
Jedná se o jedno z nejznámějších druhů koření, které je ceněné i v tradiční čínské medicíně – používá se na nachlazení, proti plynatosti, nevolnosti a průjmu a také při bolestivé menstruaci. Kromě toho má své využití také při hubnutí, protože prohřívá tělo a zvyšuje metabolismus. Je zdrojem některých důležitých prvků, jako jsou mangan, vláknina, železo a vápník. Půl lžičky skořice denně může snížit špatný LDL cholesterol v krvi. Pomáhá i při léčbě kvasinkových infekcí a má antioxidační účinky.
Použití v kuchyni
Skořici můžete použít do všech receptů, které vyžadují cukr. Pokud chcete jeho hodnotu snížit, skořice dodá jídlu skvělou chuť, takže vám pravděpodobně nedostatek cukru v oblíbeném receptu nebude vadit. Kromě toho se dá ale použít také do receptů, které nejsou vyloženě sladké. Vyzkoušejte některý z následujících:
Kořeněné chilli s naloženými ředkvičkami
Na přípravu budete potřebovat tyto ingredience:
- 2 sušené chilli papričky,
- 2 lžíce slunečnicového oleje,
- 1 kg kozího masa (lze nahradit i vepřovým), nakrájené na kostičky,
- 1 ks cibule nakrájené na jemno,
- 3 stroužky utřeného česneku,
- 2 tyčinky skořice,
- 5 ks rajčat, nakrájených nahrubo (ideálně zbavených slupky),
- 5 ks hřebíčku celého,
- 2 lžičky mletého kmínu,
- 1 lžička mletého koriandru,
- 1 lžička sušeného oregana,
- 1 lžíce chipotle pasty,
- 2 ks bobkový list,
- 2 lžíce rajského protlaku,
- 300 ml kuřecího vývaru,
- 2 lžíce hladkého arašídového másla,
- 30 g hořké čokolády (minimálně 70 %), nakrájené nahrubo.
Naložené ředkvičky připravíte tak, že 200 g ředkviček nakrájíte nadrobno a naložíte je do směsi připravené ze 2 lžic jablečného octa a 2 lžic moučkového cukru. Necháme odležet 15 až 20 minut.
Chilli papričky zalijte 100 ml horké vody a nechte odstát 30 minut. Poté zbavte semínek a nakrájejte na drobno. Maso osmažte na oleji dohněda a poté dejte stranou. Ve výpeku pak osmažíme ještě cibuli a česnek. Až změknou, přidejte skořici, rajčata, koření, oregano, chipotle pastu, bobkový list, rajčatový protlak, kuřecí vývar, půl lžičky soli a nasekané chilli papričky. Vraťte maso a duste asi 3 hodiny doměkka. Na konci vaření vmíchejte arašídové máslo a hořkou čokoládu a povařte ještě pár minut. Podáváme s naloženými ředkvičkami.
Zelené fazolky se skořicí
Jsou skvělé jako příloha i hlavní chod. Budete potřebovat tyto ingredience:
- 3 lžíce olivového oleje,
- ½ ks středně velké cibule, nakrájené na tenké plátky,
- 3 stroužky utřeného česneku,
- 500 g zelných fazolek,
- 1 lžička mletého kmínu,
- 1 lžička mleté skořice,
- 400 g drcených rajčat v plechovce,
- Sůl a pepř.
Na olivovém oleji opečte cibuli a po 4 minutách přidejte i česnek na další 2 minuty. Přidejte fazolky, kmín, skořici a rajčata a pořádně promíchejte. Přiveďte k varu a poté snižte teplotu. Na mírném plameni vařte 40 minut. Přidejte sůl a pepř podle chuti.
Skořicový čaj
Dobrým způsobem, jak svůj každodenní jídelníček obohatit o skořici, je připravit si skořicový čaj. Udělejte to tak, že do hrnce vlijete 600 ml vody a přidáte 1 tyčinku skořice. Přiveďte k varu, poté odstavte. Přidejte 1 až 2 lžičky černého čaje a nechte dvě minuty odstát. Nakonec můžete ještě osladit medem.
Zdroje info:
https://synergiczni.pl/zdrowie/cynamon-nie-tylko-od-swieta
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4466762/
https://www.acedarspoon.com/lebanese-green-beans-lubee/
https://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/cinnamon-recipes?page=2
Foto: Unsplash