Sladový ocet: součást oblíbeného piva, ale také skvělé ochucovadlo
Slad je termín pro vyklíčená a sušená zrna ječmene, která se používá k přidání bohaté, ořechové chuti k některým z našich velmi oblíbených věcí. Jako pivo. A mléčné koktejly. Výrobou sladového octa vzniká mírnější, sladší a komplexnější chuťová škála, než jakou nám poskytuje obyčejný bílý ocet (který je složen z kyseliny octové a vody).
Co je sladový ocet?
Sladový ocet je ocet vyrobený ze sladových zrn ječmene. Může pomoci zlepšit chuť dalších potravin. Nejvíce známý je jako zálivka na ryby a hranolky (fish & chips), pochoutku, kterou si můžete dopřát právě ve Velké Británii. Sladový ocet se vyrábí ze stejných zrn, která se používají k výrobě piva, a má tedy podobný profil citronové, ořechové a karamelové chuti jako sladové pivo. Může mít různou barvu od světle po tmavě hnědou. Některé destilované odrůdy jsou čiré. Je to kulinářský základ britské a kanadské kuchyně.
Ječmen: Zdroj obrázku Pixabay.com
Sladový ocet použití
Kromě toho, že je sladový ocet všestrannou přísadou ve světě britských smažených potravin (například oblíbené fish and chips), je skvělým salátovým dresinkem, pokud jej smícháte s olivovým olejem a čerstvými bylinkami. Chutí je sladový ocet více sladký než kyselý a můžete jej použít i do dušených masových pokrmů i omáček. Sladový ocet je skvělý pro nakládání produktů nebo zeleniny, jako je například cibule. Mastné ryby lze při pečení nebo smažení pokropit sladovým octem.
Sladový ocet a cena
Sladový ocet je ale několikrát dražší, než klasický bílý ocet. Můžete jej koupit pouze ve specializovaných obchodech se zdravými potravinami nebo také na internetu. Jeho cena se pohybuje okolo 170 Kč za půl litru octa. Avšak pozor: tento ocet není bezlepkový!
Jak se sladový ocet vyrábí?
Všechny druhy octa se vyrábějí fermentací alkoholové sloučeniny zvané etanol. Z jakékoli přísady obsahující etanol – jako je pivo, víno, jablečný mošt nebo šampaňské – lze připravit ocet. Sladový ocet se vyrábí dvojitým kvašením, při kterém se zrna ječmene sladují a vaří do piva. Vše začíná tak, že zrna ječmenu se pro podporu růstu klíčku ponoří do vody. Poté se usuší, aby se vytvořil slad, ze kterého se následně uvaří pivo. Druhý fermentační krok promění pivo na ocet. Nakonec ocet krátce zestárne, což přispívá k ostrému pocitu v ústech. Během fermentačního procesu se bakterie používají k rozpadu etanolu. Tak vznikají vedlejší produkty kyseliny octové a různých minerálů a vitamínů.
Pivo: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com