Slintání ve spánku může ukázat, jak kvalitně spíte

Slintání

Slintání ve spánku je naprosto běžné, i když to považujeme za trapné. Tvorba slin se nezastavuje ani ze spaní, a tak se může stát, že se ráno probudíte s poslintaným polštářem. Nejedná se o nic škodlivého. Slintání může vést k dehydrataci, zápachu z úst. To, jak moc slintáte, je ovlivněné polohou ve spánku, zda dýcháte ústy nebo užíváte určité léky.

Proč je slintání běžné?

Sliny mají důležitý úkol. Napomáhají desinfekci a čištění ústní dutiny a současně udržují ústa dehydrovaná. Toto je důležité i během spánku, což je zároveň důvod, proč se funkce tvorby slin nezastavuje. Pokud se ale tvoří příliš mnoho slin a máte potíže s jejich udržením v ústech, můžete mít problémy s polykáním nebo nadměrnou tvorbou slin (hypersalivace, sialorea).

Spánek

Foto: Pexels

Co ovlivňuje míru slintání ve spánku?

Existují faktory, které mohou způsobit to, proč slintáte více, či méně:

  • Poloha při spánku – pokud spíte na zádech, pak je pravděpodobné, že vlivem gravitace sliny zůstanou v ústech a přesunou se do krku. Ti, kdo spí na boku nebo břiše slintají více. Jestliže ve spaní dýcháte ústy, je pravděpodobnost slintání ještě větší.
  • Infekce a alergie – nachlazení nebo alergie mohou zanítit dutiny a blokovat dýchací cesty. To může znamenat, že budete více dýchat ústy a tím i slintat.
  • Gastroezofageální refluxní choroba – tyto choroby se projevují pálením žáhy, pocitem knedlíku v krku a také slintáním.
  • Obstrukční spánková apnoe – jedná se o poruchu dýchání související se spánkem. Mezi příznaky patří chrápání, lapání po dechu ve spánku, nebo dokonce dlouhé pauzy v dýchání.
  • Bruxismus – vrzání zuby ve spánku může být také důvodem nadměrného slintání.
  • Vedlejší účinky léků – některé léky na předpis (antibiotika, antipsychotika a léky na Alzheimerovu chorobu) mohou způsobit nadměrné slintání.

Kdy je slintání zdravé?

To, že někdy najdete na polštáři stopy po slinách, nemusí znamenat, že jste nemocní. Naopak, může to být známkou toho, že váš spánek je opravdu kvalitní a neprobudí vás ani sliny, které vám tečou z úst. Pokud máte pocit, že slintáte nadměrně, nebojte se kontaktovat svého lékaře. Ten může posoudit, jestli slintání není ukazatelem něčeho jiného. Může vám taktéž poradit, jak to udělat, abyste méně slintali.

Zdroje info:

https://www.insider.com/guides/health/conditions-symptoms/why-do-i-drool-when-i-sleep

https://www.sleepfoundation.org/sleep-faqs/drooling-in-your-sleep

https://www.sleepfoundation.org/about-us/editorial-policy

Foto: Pexels