Sluneční paprsky mohou pokožce uškodit. Naučte se ji chránit
Kdo by neměl rád odpočinek na sluníčku? Vždy jsou to právě sluneční paprsky, ze kterých po dlouhé a namáhavé zimě čerpáme životní sílu. Získáváme díky nim také vitamín D posilující obranyschopnost našeho organismu a v neposlední řadě se cítíme lépe i po psychické stránce. Sluníčko eliminuje každodenní stres a pozitivně působí na naši náladu. Ovšem nic se nemá přehánět, a v případě slunění to platí dvojnásob. Bez ohledu na to, zda trávíte volno na pláži u moře, na horách, či u rybníka, musíte správně chránit pokožku.
Většina lidí si myslí, že opalovací krém přijde vhod pouze na dovolené u moře. Ve skutečnosti je však vhodné pokožku chránit i v našich geografických podmínkách. Počasí v České republice je navíc v posledních letech podobné jako v přímořských destinacích. Díky opalovacímu krému je kůže lépe chráněna proti UVA/UVB paprskům. Taková ochrana pokožky před sluncem je rozhodně žádoucí!
Zdroj obrázku: bioderma-com.cz
Pozor na všudypřítomné ultrafialové paprsky
Nejdou vidět, ale mohou se velmi negativně podepsat na našem zdraví. Řeč je o ultrafialových paprscích, které se dělí na UVA a UVB záření. V čem se liší?
UVA záření je nezbytné pro pěknou pigmentaci kůže. Díky němu se pokožka krásně opaluje, ale také rychleji stárne. Tento typ záření je zrádný, protože do pokožky proniká i přes sklo. Možná jste se o tom již přesvědčili, a to doslova na vlastní kůži, když vás sluníčko spálilo při jízdě v autě.
UVB záření je ještě zrádnější, protože se neprojevuje teplem a působí na pokožku i ve chvíli, když je sluníčko za mraky. Ty mimo jiné propouští kolem 90 % slunečního záření a nejvíce právě typu UVB.
Negativní dopad působení UV záření můžete eliminovat pouze pomocí vhodně zvoleného krému na opalování. Vybírat byste měli s ohledem na fototyp. Vysoký ochranný faktor (tzv. SPF) je však vhodný i pro osoby se snědší kůží. Opalovací kosmetika zabraňuje spálení kůže, jejímu předčasnému stárnutí a snižuje riziko rakoviny.
Zdroj obrázku: bioderma-com.cz
Solárko vám nijak nepomůže, ale spíše uškodí
Napadlo vás, že svou pokožku připravíte na opalovací sezónu v soláriu? Raději se mu vyhněte obloukem, neboť solárkování rozhodně není zdravé a nijak prospěšné. Ačkoliv se na solária stojí fronty, lékaři zdůrazňují, že je mnohem lepší vystavovat kůži přímému slunci. Každá čtvrtá návštěva zvyšuje riziko rakoviny o 15%.
Podle českého dermatovenerologa Petra Arenbergera jsou nejvíce ohroženy mladé ženy ve věku do 30 let, protože se v průběhu léta dlouho vystavují sluníčku a po zbytek roku navštěvují solária. Ženám jsou rizika známa, ale bronzové opálení je pro ně důležitější než zdraví. A jak to máte vy?
Zdroj náhledového obrázku: bioderma-com.cz
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.