Slyšeli jste již pojem chladová alergie? O co jde?

Pocit zimy

To, že jedinec může mít nepříznivou reakci na prach, škůdce nebo některé potraviny, je jasné každému. O přecitlivělosti na chlad však slyšel jen málokdo. Tento problém není ve společnosti známý ani běžný, ale může způsobit velké trápení. Pobyt v chladném prostředí způsobuje zlepšení kopřivky a studené nápoje mohou způsobit otok rtů a jazyka.

Co může být příčinou citlivosti na chlad?

Chladné klima, mráz a přechody z chladu do tepla. To jsou jen některé faktory, na které nechráněná lidská kůže reaguje zrudnutím, vysycháním nebo dokonce praskáním. Takové chování je zcela běžné při dlouhém pobytu v chladném prostředí. Ať tak či onak, existují i takoví, kteří jsou na dopady chladu mnohem citlivější, což odborníci označují jako alergii na chlad.

Kromě toho se tyto potíže neomezují pouze na zimní měsíce, kdy padá sníh a člověk nemůže vyjít ven bez teplých bot, kabátů, rukavic a čepic. Naopak, pacienti mohou být podráždění v podstatě kdykoli během roku. Stačí, aby byli po určitou dobu vystaveni chladu, a to v podstatě z jakéhokoli zdroje. Ale i tyto faktory, mohou sloužit jako spouštěče:

  •       Studená voda a vítr
  •       Vlhké prostředí
  •       Mražené potraviny
  •       Studené nápoje
  •       Chlazené předměty přikládané na tělo
zmrzlina
Foto: Pixabay

Jaké příznaky vás potkají?

Běžným příznakem je kopřivka nebo výskyt drobných pupínků, které se objeví ve chvíli, kdy se člověk dostane do kontaktu se studenou vodou. K tomu dochází během podzimu a v zimních měsících, když jedinec vyjde ven v nedostatečně teplém oblečení nebo když se sprchuje v chladnější vodě. Kopřivka se může projevit rychle po kontaktu s chladem, ale několika pacientům se vytvoří pupínky po přechodu ze zimy zpět do tepla. Petechie se objevují na nekrytých místech a vyrážka způsobuje svědění!

Někdy může dojít i k nebezpečnému otoku rtů a jazyka. Tyto komplikace způsobuje konzumace zmrzliny, studeného nápoje s ledem nebo obyčejné vody z kohoutku. Oteklý jazyk a sliznice dýchacích cest by rozhodně neměly být podceňovány. Totéž navíc platí i pro anafylaktický záchvat, kdy se člověk může i udusit. Mírnější příznaky zahrnují otok nebo zarudnutí, narušení a porušení kůže, která přišla do styku s chladem nebo je ovlivněna změnou teploty.

V několika málo případech se alergie na chlad může projevit i v podobě vodnaté rýmy, kterou lze splést s nachlazením. Rýma se při vystavení chladnějším situacím stupňuje, její průběh se prodlužuje a může pacienta trápit i několik týdnů. Trpět můžete i:

  •       bolesti hlavy
  •       spavost
  •       bušení srdce
  •       otupělost
  •       vyšší teplota
  •       dýchací potíže
Otupělost
Foto: Pixabay

Zatímco u několika pacientů běžné příznaky citlivosti na chlad odeznívají v nejmenším většinou v letních měsících, protože zimní klima je obvykle zodpovědné za zlepšení problémů, u jiných se příznaky nemoci objevují po celý rok. V tu chvíli je třeba věnovat zvýšenou pozornost jakýmkoli změnám teploty a udržovat strategický odstup od kontaktu s chladnými předměty.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6299577/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34862605/

Náhledové foto: Pixabay