Solná jeskyně: Skvělá prevence, nebo podvod?
V posledních letech se hodně rozmáhá fenomén solných jeskyní. Není se čemu divit, jelikož sůl má dle mnohých studií na lidské tělo blahodárné účinky. My se pokusíme v následujících řádcích odpovědět na otázky, jež s pobytem v solné jeskyni souvisejí. Samozřejmě začneme tím, co je vlastně solná jeskyně a na jakém principu je založená.
Co je solná jeskyně?
Většina z nás ví, oč se jedná, nicméně i přesto je třeba uvést, že solná jeskyně je prakticky jakousi speciální místností, která se nachází uvnitř budovy. Podlaha je tvořena několika tunami krystalické soli, jež je položena na podlahovém vytápění. Od nohou tak budete mít dokonalé teplo, takže bez problémů lze na zemi sedět. Zdi tvoří solné kameny, popřípadě brikety, které vytváří dokonalou atmosféru. U některých solných jeskyní jsou solné zdi odsazeny od těch faktických, což zajistí cirkulaci vzduchu. Strop je pěnový či sádrový, nicméně zvenčí jej pokrývají také solné krystaly. V současnosti existují solná jeskyně Praha, solná jeskyně Brno a mnohé další i v malých městech.
Pach soli musí být znatelný
U správné solné jeskyně musí dát na první pocity. Hned na počátku je nutné dostat do nosu typický solný pach. Jestliže neucítíte rozdíl mezi šatnou v dané solné jeskyni a místností samotnou, je něco špatně. Jestliže vzduch není plně prosycen minerály a solí, pak samozřejmě účinky i při silném vdechování budou minimální, což nepotřebujete.
Pomáhá solná jeskyně?
Sůl, která je obsažena ve vzduchu v mnohem větší koncentraci než kdekoli jinde by měla dokázat uvolnit dýchací cesty. Děti mající rýmu tak mohou lépe dýchat. Jinak by měla také působit proti astmatu a nejrůznějším ekzémům. Jestliže můžete v létě vyrazit k moři, tak hurá za sluníčkem a solí, v zimě ale máte možná jedinou šanci v podobě solné jeskyně.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.