Spáleniny od slunce: rychlá úleva díky kefíru, medu i okurce
I když používáte krémy na opalování a dodržujete různá pravidla proti spálení od slunce, ne vždy se podaří této nepříjemnosti předejít. Stačí chvilka nepozornosti, dobrá zábava nebo pravidelné zchlazování v bazénu mohou odvést vaši pozornost od sálajícího slunce – a vy zapomenete nanést další vrstvu krému na opalování. I když můžete použít různé krémy po opalování, nejlepší úlevu můžete dosáhnout, když sáhnete do své lednice nebo spíže.
Bolestivé spáleniny od slunce
Typickým projevem spálené pokožky je její načervenalá barva a štípavá bolest. Po stisknutí spáleného místa se na něm obvykle objeví bílý obtisk, který následně zase zčervená. Přípravky, které si můžete na spáleniny zakoupit v lékárně, obvykle obsahují aloe vera, aminokyseliny, vitamíny A, E, F, alantoin, D-panthenol, bambucké máslo. Po těchto ingrediencích můžete tedy sáhnout, pokud je máte doma v jiné podobě (například gel z listů aloe vera můžete nanést přímo na pokožku).
Studená sprcha ulevuje od bolesti
To první, co můžete při spálení udělat, je dopřát si studenou sprchu. Ta pomůže snížit vaši tělesnou teplotu a uleví od bolesti. Avšak měli byste ji na sebe spustit mírným proudem, aby nedošlo ke zvýšení tlaku na bolestivou oblast. Hovoříme-li o studené sprše, máme na mysli takovou, která je jen o pár stupňů nižší než běžná tělesná teplota. Sprcha proti bolesti by měla trvat asi 15 minut. Chcete-li ušetřit za vodu, použijte tuto metodu:
- Pomoci může též ochlazování ručníkem namočeným do studené vody (namáčení pravidelně opakujeme, aby ručník zůstal studený).
Med na spáleniny od slunce
I když to nemusí znít příliš lákavě, na spáleniny pomáhá také med. Ten můžete nanést přímo na spálenou pokožku. Někteří lidé jsou proti této metodě, protože spálená pokožka je příliš citlivá. Med ale může snížit bolestivost spáleného místa, má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Obsahuje lysozym, thymol, cineol a rutin, které urychlují hojení pokožky. Dobrý nápad je použít med v kombinaci s jinou metodou – jako je smíchání s aloe vera nebo kefírem.
Kefír, podmáslí, bílý jogurt
Vytahujeme je z ledničky, proto mohou popálené místo příjemně ochladit. Kromě toho ale obsahují vitamíny A, D, E a bílkoviny. Žádný z těchto produktů by neměl obsahovat přidaný cukr, protože ten přispívá k podráždění spálené pokožky. Bílý jogurt si můžete namazat na popálená místa, zatímco kefír a podmáslí jsou tekuté, takže je nanášíme formou obkladu. Když se bílek začne srážet, vyměňte zábal za nový.
Okurka na spáleniny
Plátky okurky (klidně i podélné, aby méně padaly) položte na spálená místa a nechte působit 30 minut. Okurky obsahují vitamín C a antioxidanty, které zmírňují bolestivost a napomáhají hojení. Okurka je vhodná zejména při popálení obličeje. Pokud okurku vytáhnete z lednice, poskytne i ochlazení, což je jistě příjemné.
Zdroje info:
https://www.drmax.cz/clanky/jak-postupovat-pri-spaleni-pokozky
https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-skora-jak-lawa-goraca-oto-domowe-sos-na-poparzenia-sloneczne,nId,6757149#google_vignette
Foto: Unsplash