Spánek a jeho nedostatek se mohou projevit na lidském zdraví
Spánek je velmi důležitý pro spoustu činností v lidském těle. Aby náš mozek mohl správně fungovat, je zapotřebí, abychom se dobře vyspali. Pokud trpíme nedostatkem spánku, můžeme očekávat určité negativní důsledky. Vědci se tentokráte zaměřili ne na negativní důsledky, který nedostatek spánku přináší, ale spíše na to, proč tomu tak je. A zde jsou jejich závěry.
Spánek a nervová spojení v mozku
Vědci zjistili, že nedostatkem spánku je ovlivněna nejenom aktivace mozku, ale také nervová spojení v něm. A oba tyto faktory ovlivňují naši schopnost poznávat nové věci a také naši paměť. Každý večer když usínáme, dochází k automatickému ukládání vzpomínek. To se děje prostřednictvím nervových spojení. Pokud je ale spánek příliš krátký nebo nedostatečný (často se budíme), nemusí dojít ke kvalitnímu ukládání vzpomínek. Ty tak mohou být vnímány jako slabé. To se může projevit také jako nedostatečná kognitivní výkonnost.
Foto: Pixabay
Dobrý spánek = lepší kognitivní funkce
Naštěstí to ale funguje také obráceně. Pokud dodržujeme správnou spánkovou hygienu, můžeme se těšit dobrému fungování kognitivních funkcí a ukládání paměti. Dobrá spánková hygiena tak může působit jako prevence mnohých onemocnění. Pro dosažení lepšího spánku se vyplatí každý den před spaním dělat to samé a v místnosti, kde spíte, si předem vyvětrejte.
Spánková hygiena
Spánková hygiena je jakýsi soubor činností, které děláme předtím, než se uložíme ke spánku. Ideální je, pokud chodíme spát a vstáváme ve stejnou dobu každý den. Vyplatí se vyhradit si čas také na fyzickou aktivitu, která přispívá ke kvalitnějšímu spánku. Před spaním si ale nezapomeňte dopřát dostatek času na odpočinek. Nevystavujte se monitorům či jiným obrazovkám, protože ty nejsou zdrojem přirozeného světla. Vystavujte se přirozenému světlu (choďte na procházky ven).
Zdroje info:
https://www.mindbodygreen.com/articles/study-finds-sleep-deprivation-directly-impacts-cognition-and-memory
https://www.med.upenn.edu/csi/the-impact-of-sleep-on-learning-and-memory.html
Foto: Pixabay