Spánek je tajemstvím. Proč bychom neměli budit náměsíčníka

Spánek

Spánek je něco, co spojuje všechny lidi. Bez něj se zkrátka nedá fungovat. Je důležitý k přežití, a to nemluvíme pouze o odpočinku. Spánek potřebujeme k životu. To je možná důvod, proč kolem něj vzniká tolik mýtů. Je dobré spát se zapnutým světlem? Potřebují teenageři více spánku? Mluvíme pravdu, zatímco spíme? Pojďte odhalit, co je pravda a co je naopak lež.

Spánek se zapnutým světlem

Světlo potlačuje melatonin. Pokud tedy spíte se zapnutým světlem, nedočkáte se dobrého spánku. I se zavřenýma očima tělo cítí světlo skrze oční víčka. Je to ale o zvyku: lidé, kteří jsou zvyklí spát ve dne (například protože pracují na noční směny) nebo vyrostli v hlučném domě, budou vyžadovat pro kvalitní spánek noční světlo nebo bílý šum televize.

Postel
Foto: Unsplash

Teenageři potřebují více spánku

Teenageři ve věku 13 až 17 let by měli spát 8 až 10 hodin, mladí lidé od 18 do 19 let pak 7 až 8 hodin. Problémy s ranním vstáváním je u nich dané biologicky, takže se na ně nezlobte, když se nemohou dostat z postele. Večer mohou být navíc citlivější na světlo, což zpomaluje produkci melatoninu.

Spánek znamená pravdomluvnost

Říká se, že člověk, který spí a dokáže komunikovat, říká vždycky pravdu. Bohužel je to jeden z nejrozšířenějších mýtů. Mluvení ve spánku se nejčastěji objevuje v průběhu dospívání. Slova jsou obvykle nesrozumitelná a nejčastěji používaným slůvkem, kterému rozumíme, je: „Ne“. Ani sny nejsou vždy pravdivé.

Nikdy nebuďte náměsíčníka

To je pravda. Probuzení náměsíčného člověka není nebezpečné, může ho to ale vyděsit a zmást. Co tedy dělat, když je někdo z vašich blízkých náměsíčný? Klidně na něj promluvte a uložte jej zpátky do postele. Pamatujte si, že náměsíčník může provádět i složité úkony, jako je řízení auta, což je nebezpečné. Tento stav je obvykle vyvolán spouštěčem, jako je stres, kofein nebo alkohol před spaním, vysoká tělesná teplota nebo genetická predispozice.

Muži mají lepší spánek než ženy

To je pravda a důvod je naprosto logický: ženy jsou stvořeny k péči o potomka. A s tím je spojeno i to, že je ze spánku vyruší více zvuků. Na vině jsou ale i hormonálními výkyvy během těhotenství, menstruace a menopauza, vyšší míra úzkosti aj.

Ve spánku sníte osm pavouků ročně

Naštěstí toto tvrzení není pravdivé. Otevřená ústa spícího člověka pavouky nepřitahují. Proč je tedy tento mýtus tak rozšířený? Vzniknul v počátcích internetu, kdy se zkoumalo, jak dlouho potrvá, než se určitá „šokující“ informace rozšíří. To ale neznamená, že drobní pavouci nemůžete náhodně spolknout… Rozhodně ale ne v takovém množství.

Zdroje info:

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2024/feb/16/15-lazy-sleep-myths-busted

https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/myths-and-facts-about-sleep

Foto: Unsplash