Spánkový chronotyp: Řiďte se jím a budete spát kvalitněji
Nás spánek, trávení, metabolismus a další životní funkce jsou řízeny určitým systémem. Říkáme mu cirkadiánní rytmus. Spánkový chronotyp je jeho součástí. Vnitřní fungování našich spánkových cirkadiánních hodin zkoumal na Rockefellerově univerzitě Michael Young a jeho kolektiv. V roce 2017 získali za získané poznatky Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. Zjistili totiž, že spánkové cirkadiánní hodiny jsou ve skutečnosti genetické. To znamená, že to, jestli jsme ranní ptáče nebo noční sova závisí na vašich genech.
Co je chronotyp?
Chronotyp je vaše tendente pracovat lépe ráno nebo naopak pozdě v noci. Je to geneticky zakódováno a moc s tím nenaděláte. Lidé, kteří mají chronotyp delší než 24 hodin, chodí spát později, zatímco lidé s kratším chronotypem rádi vstávají brzy a chodí také dříve spát. Existují také lidé, kteří mají standardní chronotyp, který se blíží délce jednoho dne (24 hodin). Ti spadají doprostřed. Abychom si dobře odpočinuli, je důležité respektovat svůj chronotyp.
Foto: Pixabay
Jak pracovat s chronotypem?
To, jaký máte chronotyp můžete posoudit podle toho, jak se chováte například na dovolené. Zde si svůj čas řídíte sami, nemusíte vstávat do práce a nemáte žádné povinnosti. Můžete si tedy nastavit vlastní časy spánku a bdění. A právě to je ukazatelem vašeho chronotypu. Pokud jej budete dodržovat, dosáhnete hlubokého regeneračního spánku.
Jak dodržovat svůj chronotyp?
Existuje soubor opatření, který vám v tom pomůže:
- Vystavujte se světlu strategicky – lidé, kteří mají dlouhý chronotyp (chodí později spát) by se měli vyhýbat nepřirozeným druhům světla, jejichž zdroji jsou zejména obrazovky, protože jim to ještě více znesnadňuje usnout.
- Touha po odpočinku a usínání – čím déle jsme vzhůru, tím více toužíme po odpočinku. A tak je to správně. Aby nedocházelo k tomu, že nám naše tělo řekne, že je čas být vzhůru, když jste ve skutečnosti unavení, je třeba chodit spát ve stejnou dobu každý den.
- Síla mysli – pokud před spaním musíte neustále nad něčím přemýšlet, spánek se nemusí dostavit. Je dobré věnovat se před spaním takovým činnostem, které vaši mysl uvolní. Může to být meditace, nenáročná četba nebo třeba relaxační čaje.
Zdroje info:
https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/chronotypes
https://www.mindbodygreen.com/articles/chronotype-sleep-tips
https://www.biologists.com/nobel_circadian_rhythm/
Foto: Pixabay