Špatné spaní může být důvodem změny vašeho myšlení – ne vždy ale k horšímu
Když nespíte dobře, je váš následující den mnohem náročnější. Správným spánkem si „dobijeme baterie“, díky čemuž se nám pak lépe probouzí a následně i pracuje. Ne vždy je ale nedostatečný spánek na škodu. Například známý vynálezce Thomas Alva Edison si nedovolil hluboký spánek tehdy, když potřeboval podpořit svou kreativní mysl. Dělal to samozřejmě jen krátkodobě, ale i podle současných vědců to skutečně fungovalo.
Dopad spánku na pracovní výkon
Vědci chtěli zjistit, zda probdělá noc má dobrý nebo špatný vliv na náš pracovní výkon. Za tímto účelem pozorovali 214 zaměstnanců po dobu 1 317 pracovních dnů. Ti měli za úkol zaznamenávat svou kvalitu spánku, náladu a pracovní nasazení. Ukázalo se, že lidé, kteří špatně spali, měli ve velké většině po probdělé noci špatnou náladu a nižší pracovní nasazení. Lidé, kteří ale svou vůlí chtěli ovlivnit tento negativní důsledek, dosáhli ale dobrých pracovních výsledků.
Foto: Pixabay
Víra ve vlastní vůli
Lidé, kteří věří ve skutečnost, že vlastní vůlí dokážou ovlivnit nejenom svůj pracovní výkon, ale také ostatní aspekty lidského života, jsou méně náchylní k negativním důsledkům špatného spánku. Tito lidé byli také méně ovlivnění špatnou náladou. Navzdory těmto poznatkům je ale třeba říci, že i tato dobrá vůle nevynahradí dopad, jaký má na lidské tělo špatný spánek. Pouze jej zmírňuje. Dlouhodobý nedostatek spánku může způsobit hladinu krevního cukru, srdeční zdraví a imunitní funkce.
Spánek je velice důležitý
Než se tedy pustíte do vlastních experimentů se spánkem, měli byste si být vědomi toho, že nic není nad dobrý spánek. Pokud se vám čas od času stane, že v noci nemůžete usnout, nebo se často budíte, můžete dopad této špatné noci zmírnit. A to vírou ve vlastní vůli. Musíte věřit v to, že budete pracovat tak, jak máte. Abyste dosáhli lepšího spánku, je dobré část dne strávit na čerstvém vzduchu, dodržovat přesnou rutinu před spaním a chodit spát ve stejnou dobu.
Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/bouncing-back-from-poor-sleep-news
Foto: Pixabay