Spirometrie: Důležité vyšetření, které zkoumá funkčnost plic
Trpíte dýchacími problémy a dlouhotrvajícím kašlem, bojujete s několika plicními chorobami nebo se chystáte na operaci hrudníku? V tu chvíli vás s největší pravděpodobností čeká spirometrické vyšetření, které se využívá ke stanovení stupně plicní ventilace. Řekneme vám, kdy spirometrii podstoupit, jak funguje a co lékaři prozradí o vašem zdravotním stavu.
Co je to spirometrie?
Spirometrie je fyziologický test, který měří objem vzduchu, který dokážete vdechnout nebo vydechnout v určitém časovém intervalu. Je to jedna ze základních strategií vnitřního vyšetření, mezi které patří také krevní tlak nebo záznam EKG. Stejně jako u jiných testů se jedná o jednoduché a nenáročné fyziologické vyšetření. Při spirometrii se lékaři zaměřují na několik faktorů, zatímco základní vyšetření zahrnuje měření statických a dynamických parametrů. Klidové parametry určují různé objemy a kapacity dýchacího systému, zatímco dynamické parametry určují rychlost průtoku nebo objem při maximálním dýchání.
Kdy vás doktor pošle na spirometrii?
Lékaři toto vyšetření požadují u osob, které trpí dýchacími problémy – kašel, dušnost nebo bolest na hrudi. V některých případech je důvodem pro opakovanou spirometrii také astma, které brání normálnímu dýchání. Kromě toho se vyšetření měřící objem vdechnutého a vydechnutého vzduchu provádí u pacientů trpících jakoukoli plicní infekcí. Pokud jde o ventilaci, existují dva druhy infekcí, které od sebe spirometrie dokáže úspěšně rozpoznat.
Jedná se o prohibitivní poruchy, mezi které patří například pneumonická fibróza, kdy jsou objemy plic menší, ale výdechová frekvence zůstává běžná. U obstrukčních poruch, jako je astma, inveterativní bronchitida nebo obstrukční pneumonie, dochází k omezení dýchacích cest, ztížení průtoku, a tím i ventilace, takže maximální výdechová rychlost je nízká. Spirometrie se používá ke kontrole léčby plicních onemocnění, využívá se k rozlišení nepříznivých dopadů léků a chemických látek, které mají jedovaté účinky na plicní tkáň.
Na co se zaměřit před vyšetřením?
Poslali vás na spirometrii? Pak si buďte jisti, že nemusíte předem dělat speciální kroky, ale měli byste se řídit informacemi svého lékaře. Nekuřte a nejezte potraviny, které jsou obtížně zpracovatelné před vyšetřením. Vylučte ranní dávku bronchodilatancií nebo to následně oznamte při vyšetření. Spirometrie by se neměla provádět po invazivních vyšetřeních, jako je fibroskopie nebo rektoskopie. V případě, že se chystáte na vyšetření, nezapomeňte si vzít na sebe něco pohodlného, v čem můžete dýchat.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560526/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6516140/
Náhledové foto: Pixabay