Sportovní nápoje: v létě pomohou doplnit minerály ztracené pocením

Sportovní nápoje

Sportovní nápoje jsou pro většinu lidí nepotřebné. Jejich obsahem je voda a elektrolyty, jako je sodík a draslík. A naprostá většina obsahuje také sacharidy. K dispozici je několik značek sportovních nápojů, ale účinky se příliš neliší. Pokud se rozhodujete o tom, jestli si je koupit nebo ne, když nepatříte mezi sportovce, pak byste měli vědět, že je to poměrně zbytečné. Nicméně trávíte-li hodně času venku v letních vedrech, kdy se více potíže, můžete je čas od času použít k doplnění minerálů, které vypotíte.

Sportovní nápoje a elektrolyty

Sportovní nápoje se používají při cvičení ke zlepšení výkonu, protože obsahují sacharidy. Navíc pomáhají udržovat optimální hladinu cukru v krvi. Elektrolyty obsažené ve sportovních nápojích nemají na výkon přímý vliv. Například sodík slouží ke zlepšení chuti a uhašení žízně. Hlavní složkou sportovních nápojů ale zůstává voda.

  • Sportovní nápoje obsahují 6 až 8 % sacharidů. Některé sportovní nápoje jsou ale bez obsahu sacharidů – ty jsou pro ty, kteří chtějí vodu a elektrolyty bez přidaných sacharidů.
  • Elektrolyty jsou nezbytné pro normální fungování lidského těla.
Sportovní nápoje
Foto: Unsplash

Rozdíly v jednotlivých nápojích

Pokud si chcete vybrat sportovní nápoj, měli byste vědět, že existují tři typy. Liší se osmolaritou a koncentrací sacharidů:

  1. Izotonické nápoje – ty ocení zejména lidé s dlouhodobou zátěží (ideální při pití v průběhu tréninku). Mají stejnou osmolaritu jako lidské tělesné tekutiny, takže se vstřebávají rychle. Obvykle obsahují 5 až 8 g sacharidů na 100 ml vody – to je množství nejvhodnější pro tělo.
  2. Hypotonické nápoje – mají nízkou osmolaritu a na 100 ml obsahují nižší množství sacharidů (kolem 4 g). Vstřebávají se lépe než čistá voda, ale hůře než izotonické nápoje. Pokud jako nesportovec hledáte nápoj, který doplní elektrolyty a přitom neobsahuje příliš cukru, je tím pravým.
  3. Hypertonické nápoje – ty mají vyšší osmolaritu než tělesné tekutiny, takže se pomalu vstřebávají. Obsahují asi 8 g sacharidů na 100 ml.

Voda vs. sportovní nápoje

Pitný režim je velice důležitý, ať už sportujete nebo ne. Při pobytu na sluníčku přicházíte o více vody pocením. Pokud venku v horkém počasí něco děláte (práce na zahradě, pobíhání s dětmi, sportování), přicházíte o ještě větší množství vodu. Proto je třeba ji pravidelně doplňovat. Pokud ale neprovádíte dlouhé a intenzívní tréninky (či dlouhodobou extrémní práci), nejlepším způsobem, jak doplnit pitný režim, je sáhnout po vodě.

Sportovní nápoje a hubnutí

Pokud chcete hubnout a pít sportovní nápoje, měli byste se zvážit množství kalorií, které sportovní nápoj obsahuje. Měla by být zachována rovnováha mezi tím, kolik kalorií zkonzumujete, a kolik jich spálíte. Pokud chcete zhubnout, musíte za den spálit více kalorií, než zkonzumujete. Pokud jsou sportovní nápoje pro typ cvičení, které děláte, zbytečné, jejich konzumace vám poskytuje zbytečné kalorie navíc.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/napoje-sportowe/

https://www.healthline.com/nutrition/sports-drinks

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213308/

Foto: Unsplash