Správná péče o uši: pomůže vám předcházet mnohým problémům
Myslíte si, že používání vatových tyčinek je spolehlivou ochranou před problémy s ušima? Bohužel se velmi pletete. Ušní maz, který se v uších přirozeně tvoří, není škodlivý. Nepřirozená barva ušního mazu (zelená, červená, černá), může ale znamenat určité potíže. Ve skutečnosti má maz ochrannou funkci. Pokud do něj nezasahujeme, sám se z ucha vylučuje – postupuje směrem ven. Jen málo lidí ale chce chodit s mazem v uších, což je důvod, proč bychom se měli naučit, jaká je správná péče o uši.
Uši a vatové tyčinky
Jestliže jste byli někdy v péči otorinolaryngologa, tak vám pravděpodobně sdělil, že vatové tyčinky opravdu nejsou pro uši tím pravým ořechovým. Zvukovody se čistí samy od přebytečného mazu. Vatovou tyčinkou často můžete ušní maz zatlačit zpátky do hloubky zvukovodu, což je nežádoucí. Pokud už ušní vatovou tyčinku potřebujete, použijte ji k čištění zevního zvukovodu a nezasahujte do hloubky.
Správná péče o uši
Péče o uši je v podstatě velmi jednoduchá. Stačí je zevně umýt mýdlem a vodou. Někteří lidé ale mají problém s hromaděním ušního mazu (obvykle se jedná o ty, kteří pracují v hlučném nebo prašném prostředí). V takovém případě není od věci sáhnout po speciálních přípravcích, které s každodenní hygienou pomohou – rozpouští ušní maz a brání jeho hromadění. O jakých přípravcích je řeč?
- Otoskopie – jedná se o zákrok, který provádí lékař. K tomuto řešení se uchylujeme v případě, že ušní maz je viditelný a v nadměrném množství.
- Ušní spreje – fungují tak, že je nastříkáte do zvukovodu a necháte působit několik minut. Poté roztok necháte volně odtéct z ucha. Opět: nepoužívejte vatové tyčinky!
- Vatové tyčinky pro děti – pokud je pro vás vatová tyčinka nezbytností, pořiďte si takovou, kterou nezastrčíte do hloubky. Jedná se o tyčinky, které jsou určeny k čištění uší u dětí – jejich vatová část je rozšířena tak, aby se nevlezla do zvukovodu, čímž s ní vyčistíte pouze zevní část ucha.
- Vata – k očištění ucha můžete použít kousek vaty. Tu po koupeli nebo koupání v bazénu přikládejte ke zvukovodu. Vata odsaje vodu, aniž by nějak podráždila zvukovod.
Kontrola sluchu
U dětí dochází k pravidelné kontrole sluchu u pediatra. Ani dospělí by ale na tuto praxi neměli zapomínat. I je může vyšetřit lékař. Obvykle se sluch monitoruje u seniorů. Čistota ušního zvukovodu může zkreslit výsledky. Proto je dobré odstraňovat přebytek ušního mazu. Se správným čištěním může pomoci otorinolaryngolog.
Zdroje info:
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,co-kolor-woskowiny-z-uszu-mowi-o-twoim-zdrowiu–zdradza-wiecej-niz-myslisz,artykul,91153767.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326093
Foto: Unsplash