Sprej do nosu proti covidu: Skutečně existuje, nebo se jedná jen o reklamní tah?

Sprej do nosu

Jednou z nejdůležitějších metod, jak se chránit před koronavirem, je pravidelně si mýt ruce, používat desinfekci, nosit respirátor a chránit se velkému množství lidí v jednom prostoru. V poslední době se to v reklamách hemží také spreji do nosu, které by prý měly zabránit virovým onemocněním, včetně SARS-CoV-2. Jedná se o reklamní trik, jak získat co nejvíce zákazníků, nebo je prodej těchto sprejů skutečně účinnou prevencí proti novému koronaviru?

Výzkumy ve Velké Británii

Tak na tuto otázku se zaměřili vědci z Velké Británie. Podle závěrů jejich výzkumů se skutečně zdá, že používání těchto sprejů může skutečně zabránit vzniku onemocnění, nebo alespoň snížit příznaky a projevy onemocnění. Právě nos je totiž vstupní branou pro virus i jeho šířením do okolí. V nose dochází k replikaci viru (většina lidí dýchá nosem).

Sprej

Foto: Pixabay

Nosní spreje mohou deaktivovat virus

Nosní spreje, které jsou účinné proti SARS-CoV-2, je možné používat jako prevenci i jako léčbu. Osoby, které již byly infikovány, a začnou používat tento sprej, se mohou dočkat nižší virové zátěže, což souvisí s mírnějšími projevy onemocnění. Současně jsou také méně infekční pro své okolí. Osoby, které jsou zdravé, a používají tento sprej, tak chrání samy sebe před nakažením. Tím mohou onemocnění účinně předcházet.

Není sprej, jako sprej

V současné době je dostupný pouze jeden sprej, který proti covidu-19 takto působí. Jeho název je Halodine, bohužel je stále problém se k němu dostat. Užívat jej mohou osoby již od 3 let (děti však pouze s doporučením pediatra). Vyhýbat by se mu měly osoby, které se léčí z onemocnění štítné žlázy, těhotné ženy nebo alergici na jód. Halodine dokáže ochránit po dobu 4 hodin, ale bohužel je důležité jej používat společně s rouškou či respirátorem.

Zdroj: https://www.europeanpharmaceuticalreview.com/news/165186/anti-viral-covid-19-nasal-spray-to-be-commercialised-in-birmingham/

Foto: Pixabay