Stárnutí můžete zpomalit dietou. Zdravá je i pro játra
Asi není nikdo, kdo by se těšil na to, až mu obličej pokryjí vrásky a jeho kůže ztratí mladistvý vzhled. Stárnutí je ale přirozený proces, který (bohužel) zastavit nejde. Svou stravou a dalšími opatřeními ale můžeme tento proces zpomalit. Výhodou je to, že potraviny, které vám pomohou zpomalit stárnutí, jsou také dietní. Proto je můžete jíst i tehdy, když držíte dietu.
Dieta proti stárnutí
Vzhledem k tomu, že potraviny, které byste měli jíst pro zpomalení stárnutí, zahrnují obrovský výčet, vznikla speciální dieta. Dieta proti stárnutí zahrnuje běžné potraviny. Nemusíte nakupovat speciální balíčky, které vyprázdní vaši peněženku. Tato dieta je naprosto bezpečná, nemusíte se bát, že byste při ní měli hlad. Založena je hlavně na ovoci a zelenině a samozřejmě také zdravých tucích. Kromě toho, že jednotlivé potraviny působí proti stárnutí, jsou vhodné také pro zdravá játra, střeva i srdce.
Potraviny proti stárnutí
Základem diety proti stárnutí jsou potraviny, které obsahují spoustu bílkovin, rostlinných tuků, vodu a hlavně vitamíny a antioxidanty. Právě antioxidanty totiž mohou působit proti škodlivým volným radikálům, což může odvrátit mnohé choroby, ale také zpomalit stárnutí. Všechny potraviny mají nízký glykemický index. Všimněte si, že v dietě proti stárnutí jsou zahrnuty také tuky – i ony jsou důležité pro zdravou pokožku.
Ovoce a zelenina skrývají vitamíny
A nejenom vitamíny, ale také minerály a antioxidanty a vodu. I správná hydratace je stěžejní pro zachování mladistvého vzhledu. Z ovoce si dopřejte zejména jahody, borůvky, maliny, brusinky a ostružiny. Obsahují totiž obrovské množství antioxidantů. Ve svém jídelníčku byste se měli zaměřit také na vitamíny A, C, D, E, K a vitamíny skupiny B (i ony jsou obsaženy ve výše zmíněných plodech). Ze zeleniny preferujeme mrkev, brokolici, růžičkovou kapustu, česnek, špenát a papriky.
Foto: Pixabay
Maso zdrojem bílkovin
Bílkoviny jsou pro udržení nebo dosažení správné váhy velmi důležité, protože potlačují nadměrnou chuť k jídlu a podílí se na metabolických procesech. Nejvíce bílkovin je samozřejmě v mase (drůbeží, vepřové, hovězí atd.), ale také v mořských plodech (mušle, krevety, ryby). Dalšími zdroji bílkovin pak jsou vaječné bílky (a výrobky z nich, například šmakoun), bílý tvaroh, čerstvý sýr apod. Nedostatkem bílkovin trpí hlavně střeva, ledviny a játra. Bílkoviny by měly tvořit asi 15 až 20 % vašeho kalorického příjmu.
Správná hydratace
Dospělý člověk by měl vypít asi 2 až 2,5 litru vody denně. Toto množství by mělo pocházet hlavně z čisté vody. Neuděláte ale chybu, když to doplníte bylinkovými nálevy. I ony neobsahují žádné kalorie navíc, takže neovlivní váš jídelníček. Ideálním je například zelený čaj, který hubnutí navíc ještě podporuje (urychluje metabolismus). Správná hydratace napomáhá ledvinám, aby se zbavili od toxinů.
Zdroje info:
https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-ta-dieta-odejmie-ci-lat-odmlodzi-nie-tylko-cere-ale-tez-watr,nId,6470167
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7146365/
https://skincare.bluelagoon.com/en/Magazine/daily-diet.html?gclid=Cj0KCQiApKagBhC1ARIsAFc7Mc6AIZIKsq-R5rsAQu70VazbB2CESFA4o6eEq14CKcINrbqeJo_ikdEaAoDVEALw_wcB
Foto: Pixabay