Stres a deprese můžete zahnat bylinkami. Zkuste meduňku či levanduli
Stres a deprese občas potkají každého z nás. Pokud je zažíváte dlouhodobě, mohou ovlivnit zdraví člověka. A to velmi nepříznivě. Mohou vést k srdečním onemocněním, poruchám spánku a také k obezitě. Abychom zabránili nepříznivým účinkům stresu na náš organismus, bude dobré soustředit se nejenom na léky, které nám může předepsat lékař, ale také na pomoc z přírody. A samozřejmě také na způsobu, jak stres odstranit.
Stres v lidském těle
Stres může způsobit bolesti různých částí těla. Nejčastěji lidi pociťují bolest na hrudi a srdce jim buší velmi rychle. Vzhledem k tomu, že člověk musí o stresové situaci neustále přemýšlet, nedovolí mu to ani dostatečně spát. Pacient může mít potíže s usínáním, ale také s udržením spánku – v noci se často budí. Člověk ve stresu má obvykle vysoký krevní tlak, který se může stát chronickým. Zažívá svalové napětí, sevření čelisti a často také žaludeční obtíže. Někdy se stres může projevit též v sexuálním životě.
Meduňka jako lék
Jedním z nejznámějších prostředků na uklidnění je právě meduňka a čaj, který si z ní představujeme. Nejenže snižuje úzkost, ale také zlepšuje náladu. A to se při stresu velice hodí. Ideální je dopřát si šálek tohoto čaje chvíli před spaním.
Levandule proti stresu
I když si dnes už můžete pořídit takové levandulové produkty, jako je sirup, limonáda, káva či čaj, pomoci může jen vdechování levandulové vůně. Aroma levandule má uklidňující účinky. Pomohou čerstvé i sušené květy nebo levandulový éterický olej použitý v difuzéru.
Foto: Pexels
Heřmánek pro dobrý spánek
Heřmánek je poměrně běžnou bylinkou, kterou si můžete nasušit doma. Jeho výhodou je to, že je široce dostupný. Po nasušení a skladování ve tmě a suchu jej můžete užívat i v zimě – a zcela zdarma! Heřmánek je skvělý pro relaxaci, odstraňuje neklidnou mysl a tím pomáhá při usínání. Je vhodný i pro malé děti.
Mučenka na nespavost
Tato bylinka není tak známá, jako ty předchozí, ale je neméně účinná. Umí léčit nespavost a úzkosti. Podávat ji můžeme (v rozumném množství) také dětem.
Kořen kozlíku lékařského
Kozlík lékařský není vhodný pro malé děti, mohou ho používat teenageři a dospělí lidé. Pomáhá navodit spánek. Jeho podání ale může být ošemetné, protože se jedná o silnou bylinku. Poraďte se proto s bylinkářem nebo lékařem, než jej začnete používat.
Zdroje info:
https://napiers.net/blogs/news
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4245564/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5646235/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7766837/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4364108/
Foto: Pexels