Strom smrti není výmyslem milovníků hororů – dokáže vás rozložit zaživa

Strom smrti, Strom Manchineel, mancinela, Toxický strom, Jedovaté ovoce, Nejsmrtelnější strom

Strom smrti není výmyslem milovníků hororů – dokáže vás rozložit zaživa. Osmělili byste se přiblížit ke stromu, který vás může zabít, aniž byste se ho dotkli? Pokud milujete exotiku, dost možná to jednoho dne zjistíte – ať už vědomě či nevědomě.

Pozor na strom smrti: Nejsmrtonosnější tajemství přírody

V srdci tropů roste strom tak záludný a nebezpečný, že si vysloužil označení „strom smrti“. Jeho svěží zelené listy, lákavý stín a plody připomínající jablka maskují smrtelnou hrozbu, kterou představuje pro lidi i zvířata. Strom manchinela (Hippomane mancinella), který se vyskytuje v oblastech Střední Ameriky, Karibiku a severní části Jižní Ameriky, byl Guinnessovou knihou rekordů uznán za nejnebezpečnější strom na Zemi. Proč je ale tak smrtící a proč vůbec ještě existuje?

Co je to strom smrti?

Mancinovník, ve španělštině známý jako Arbol de la muerte (doslova „strom smrti“), je tropická rostlina, která může být smrtelná pro každého, kdo s ní přijde do styku. Každá část stromu – kůra, listy, míza i plody – je jedovatá. Tato toxicita není jen drobnou nepříjemností, je to plnohodnotná biologická zbraň vytvořená přírodou.

Ovoce pokušení a zkázy

Jednou z nejvíce zavádějících vlastností stromu jsou jeho plody, často označované jako „plážová jablka“. Vypadají neškodně, dokonce lákavě, se sladkou vůní, která láká neznalé. Konzumace plodů však vede k děsivé reakci: pálení v krku, extrémní bolesti a potenciálně i smrti (většinou však případy takovýchto otrav dopadají dobře).

Strom smrti není výmyslem milovníků hororů

Ilustrační foto: Pixabay

Míza, která pálí jako kyselina

Mancinela nespoléhá při obraně jen na své plody. Celý strom vylučuje mléčně bílou mízu obsahující látku zvanou porbol, která je jedním z nejsilnějších dráždivých činidel vyskytujících se v přírodě. Patři do čeledi pryšcovitých, takže se vlastně není čemu divit.

  • Kontakt s pokožkou: Dotyk s mízou může způsobit těžké popáleniny, puchýře a trvalé jizvy. I otření o listy může vyvolat bolestivou reakci.
  • Nebezpečí deště: Stejně nebezpečné může být i stání pod mancinovníkem za deště. Dešťové kapky roznášejí mízu, která pálí pokožku a při vniknutí do očí může způsobit i oslepnutí. Pokud by pod stromem usnul třeba opilec, mohla by ho splachovaná míza klidně rozložit zaživa.

Zapálení stromu je stejně nebezpečné

Pokud si ale myslíte, že pokácení a spálení stromu by hrozbu neutralizovalo, pletete se. Při pálení dřeva se totiž uvolňují jedovaté výpary, které mohou podráždit oči, plíce a hrdlo. Vdechování kouře může mít za následek dočasnou slepotu nebo vážné dýchací potíže.

Navzdory nebezpečnosti se dřevo tohoto stromu někdy používá k výrobě nábytku. Tajemství? Řemeslníci nechávají dřevo delší dobu vysychat na slunci, což pomáhá toxickou mízu efektivně neutralizovat.

Proč se ho místní prostě nezbaví?

Proč strom vzhledem k jeho smrtící povaze neodstranit úplně? Je to proto, že ve svém ekosystému plní zásadní ekologickou roli. Jeho rozsáhlé kořeny pomáhají stabilizovat pobřeží a chrání je před erozí způsobenou větrem a vlnami. Díky tomu je v tropickém prostředí neocenitelný, i když je pro člověka smrtelně nebezpečný.

Aby se minimalizovalo riziko, místní obyvatelé často označují stromy mancinely výstražnými cedulemi, červenými kříži nebo barvou, aby kolemjdoucí na jejich nebezpečnost upozornili .

 

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mancinella-nejnebezpecnejsi-drevina-sveta-ktera-vas-muze-zabit, https://cs.wikipedia.org/wiki/Mancinela_obecn%C3%A1

Náhledové ilustrační foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.