Sukralóza E955: ne zcela bezpečná náhražka klasického cukru

Cukr

Jednou z náhražek tradičního cukru v potravinách se stala sukralóza. O jejích účincích na lidský organismus ale existují mnohé pochybnosti. Tvrdí se, že nemusí být zdravá, protože ovlivňuje chuť k jídlu, může zvýšit riziko rakoviny, ovlivňuje glykemickou odpověď a jiné. Zatímco některé obavy jsou oprávněné, u jiných bylo prokázáno, že jsou naprosto zbytečné. Jak to tedy se sukralózou vlastně je? Je nebezpečná nebo ne?

Co je sukralóza?

Jedná se o umělé sladidlo, které mohou používat diabetici. Je asi 600krát sladší než klasický bílý cukr a navíc je dobře rozpustné ve vodě. Vzhledem k tomu, že jej lidské tělo nerozpoznává jako sacharid, tak je metabolizován jen částečně. Díky tomu si s ním mohou sladit i lidé, kteří mají cukrovku. Tato náhražka cukru byla vyrobena v roce 1976 britskými vědci z cukrovaru Tate & Lyle. V současné době se pod různými názvy prodává po celém světě (například na americkém trhu je známá jako Splenda).

Coca Cola - sukralóza
Foto: Unsplash

Jaké je doporučené denní množství?

Podle EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) by denní příjem neměl překročit 15 mg na kilogram tělesné hmotnosti za den. Avšak FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) doporučuje maximální dávku na 5 mg na kilogram tělesné hmotnosti denně. Sledování zkonzumované sukralózy je důležité zejména u dětí, seniorů a těhotných žen.

Je sukralóza nebezpečná?

Odpovědět na tuto otázku není úplně jednoduché. Určitá nebezpečí s jejím užíváním existují, což je důvod, proč bychom neměli překračovat doporučené denní množství. Nezávislé studie zjistily, že:

  • Sukralóza nezvyšuje riziko rakoviny. Jedná se o jednu z největších obav, které je s tímto umělým sladidlem spojována. Obavy jsou ale zbytečné.
  • Sukralóza může zvýšit chuť k jídlu. I když se sukralóza obvykle doporučuje při hubnutí, protože obsahuje méně kalorií než cukr, není to příliš vhodné. Sukralóza totiž zvyšuje chuť k jídlu, což může způsobit, že za den toho sníte mnohem více.
  • Sukralóza ovlivňuje glykemickou odezvu. Jedná se o účinek, který má zkonzumované jídlo na hladinu glukózy v krvi. Je normální, že po jídle hladina glukózy v krvi vzroste a po krátké době se zase vrátí na původní hodnotu.
  • Sukralóza může zvýšit riziko diabetu druhého typu. Ačkoli ji používají také osoby s diabetes, bylo zjištěno, že u zdravých osob může zvýšit riziko tohoto onemocnění.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3856475/

https://dietetycy.org.pl/sukraloza-e955/

Foto: Unsplash