Sundowning: příznak, který se vyskytuje u demence, jako je například Alzheimerova choroba
Demence je celý soubor kognitivních poruch, takže určit její přesné příznaky může být docela obtížné. Vědci si ale všimli, že u mnohých lidí se vyskytuje příznak, který je pro tuto poruchu typický. Příznak, který označujeme jako sundowning, čili „západ slunce“. Jedná se o soubor chování, kterému dominuje zejména podrážděnost, které se vyskytují v pozdních odpoledních hodinách a večer – čili po západu slunce.
Zmatenost a podrážděnost
Pro sundowning jsou typické zejména dva příznaky: zmatenost a podrážděnost. Pokud si tohoto stavu u sebe všimnete (je nutné, aby se tento stav opakovat dennodenně, občas je totiž podrážděný každý z nás), kontaktujte svého lékaře a poraďte se s ním, zda se nemůže jednat o tak závažný problém, jakým je demence. Sundowning je projevem typickým zejména pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou.
Foto: Pixabay
Příznaky sundowningu
Kromě dvou již zmíněných příznaků provází sundowning další projevy, jako je úzkost, agresivita, ignorování pokynů, dezorientace, neurčitá chůze, bloudění. Vážnějšími příznaky jsou pak zrakové a sluchové halucinace (vidíte, co neexistuje, slyšíte hlasy) a problémy s držením těla. Samotný sundowning není nemoc, ale pouze skupina příznaků, která je typická pro Alzheimerovu chorobu nebo demenci.
Příčiny sundowningu
Proč k takovému chování na sklonku dne dochází, není dosud jisté. Vědci o tomto stavu vědí, protože je poměrně častý. Připisují jej mnohým důvodům, z nichž se nejčastěji uvádí, že když se stmívá (je méně osvětlení), mění se nálada člověka. Lidé mají pocit, že je načase změnit svou činnost. Když se setmí, mohou lidé pociťovat nadměrnou únavu, žízeň, bolesti nebo nepohodlí, hormonální změny. Určitou roli může hrát také snížení produkce melatoninu.
Zmírnění příznaků sundowningu
Osoby, které se snaží snížit projevy sundowningu, se mohou zaměřit hned na několik faktorů. Tím prvním je zavést si svou rutinu, kterou budou před spánkem provádět – například si můžete zacvičit, poté se vysprchovat, chvíli si číst a jít spát. Dále je dobré naplánovat aktivity venku během dne, čímž dojde k podpoření noční ospalosti. Dalším krokem je omezení spánku přes den, kofeinu a cukru ráno. V noci je dobré použít noční světlo a snížit okolní hluk a stimulující aktivity, jako je sledování televize. Do cizího prostředí je vhodné vzít si známé předměty (například fotografie).
Zdroj: https://www.iatropedia.gr/ygeia/an-proseksete-afti-tin-allagi-apo-to-apogevma-kai-meta-kante-eksetaseis-gia-anoia-agnosto-alla-diadedomeno-symptoma/148390/
Foto: Pixabay