Sušení prádla v zimě v interiéru: pozor na plísně, větrání je důležité!
Sušení prádla se nevyhneme ani v zimním období. Kdo má sušičku, má vyhráno. V takovém případě je sušení rychlé a rozvěšené oblečení vám nepřekáží v bytě. Když sušičku nemáte, ideální je sušit prádlo venku, pokud je to možné. Jde to i na podzim i v zimě, i když podmínky jsou náročnější: déšť, sníh, nízké teploty. Avšak sušit se dá také v interiéru. V některých případech to ale může být škodlivé pro lidské zdraví. Z tohoto důvodu je dobré vědět, jak na to.
Sušení prádla uvnitř
Aby bylo sušení co nejrychlejší a nejbezpečnější pro vaše zdraví, držte se následujících tipů:
- Nepřeplňujte pračku. Čím je buben pračky plnější, tím méně účinné je ždímání prádla. Mokré prádlo se déle suší.
- Použijte co nejrychlejší cyklus odstřeďování pračky. Díky tomu vyjmete z pračky prádlo, které obsahuje co nejmenší množství vody. Dejte si ale pozor na citlivé materiály, ty totiž mohou být poškozeny nešetrným zacházením, kterým odstřeďování je.
- Pověste co nejdříve. Pokud se chcete vyhnout zatuchlému pachu svého oblečení, prádlo pověste co nejdříve po doprání. Koneckonců to prospěje také životnosti vaší pračky (její dvířka nechte po vyjmutí prádla otevřené, aby mohla pračka zevnitř vyschnout). Samozřejmostí je věšet prádlo v jedné vrstvě (nedávejte oblečení přes sebe, a pokud je to možné, i velké kusy jako jsou ubrusy, prostěradla apod. sušte nesložené).
- Sušte blízko otevřeného okna. Nebo zvolte místo, kde je dobré proudění vzduchu. To urychluje schnutí a současně to snižuje riziko vzniku plísní v interiéru.
- Sbírejte až po usušení. Pokud je prádlo vlhké, když jej ukládáte do skříně, riskujete tím pach zatuchliny. Zkontrolujte zejména taková místa, jako jsou kapsy, kapuce, nebo silné materiály (například v pase kalhot).
Zdravotní rizika sušení prádla v interiéru
Sušit prádlo uvnitř může způsobit zdravotní problémy. Vlhkost z prádla se totiž při sušení dostává do ovzduší a zde se hromadí. Spolu s teplem mohou vzniknout skvělé podmínky pro rozvoj plísní. Proto je důležité zajistit při sušení proudění vzduchu – aby měla vlhkost kam unikat. Pomoci může také odvlhčovač, který odsává vlhkost ze vzduchu. Spolu se vzduchem vede vlhkost přes sadu kovových spirál. Ta první je studená, díky čemuž vlhkost kondenzuje a tvoří kapičky, které padají do vodní nádoby uvnitř stroje. Plní tak hned několik funkcí: urychluje sušení prádla, přispívá k dobré kvalitě vzduchu a zabraňuje nepříjemným pachům a tvorbě plísní.
Zdroje info:
https://www.lenor.co.uk/en-gb/fabric-conditioner-tips/how-to-do-laundry/how-to-dry-your-clothes-in-winter
https://ebac.com/dehumidifiers/drying-laundry-indoors-bad-for-your-health
Foto: Unsplash