Svatojánský chléb čili karob. Nejedná se pouze o náhražku kakaa

Karob

Rohovník obecný (Ceratonia siliqua) je strom, který nese plody zvané karob čili svatojánský chléb. Nejčastěji je dostupný ve formě prášku a najdeme jej v oddělení, kde se dá koupit kakaový prášek. Jeho chuť je podobná, i když ne každému musí vyhovovat. Prášek se získává z jedlých lusků, které rostou na stromě. Visí v trsech a mají zelenou barvu. To, že jsou připraveny ke sklizni, se pozná podle toho, že ztmavnou a uschnou. V každém lusku se nachází několik tvrdých semen.

E410 a karob

Pod označením E410 můžeme v různých potravinářských výrobcích najít karobovou mouku. Funguje jako zahušťovadlo, stabilizátor i dochucovadlo. Používá se ve formě prášku, který může mít bílou až hnědou barvu. Získává se z endospermu semen. Používá se na povrch ovoce a zeleniny a masných výrobcích, aby byla zachována jejich co nejdelší čerstvost. Dokáže také zvýšit účinnost těsta a zlepšit jeho strukturu a viskozitu.

Karob, rohovník

Foto: Pixabay

Karob není pro každého

Jakmile vidíme „éčko“ ve složení potravin, zpozorníme. Platí ale, že ne všechna „éčka“ musí být nutně škodlivá. Karob se považuje za bezpečný. U citlivých jedinců může způsobit určité potíže. Neměli by ji užívat kojenci do 16 týdnů věku. Obsahuje totiž poměrně hodně toxických prvků, které nejsou pro tuto věkovou skupinu povoleny. Může mít ale také příznivé účinky na lidský organismus.

Zdravotní účinky karobu

Nejvýznamnější účinky má v těchto oblastech lidského zdraví:

  • Proti rakovině – obsahuje velké množství vlákniny, která snižuje pravděpodobnost rakoviny střev. Má také další antioxidační účinky. Bylo prokázáno, že snižuje životaschopnost buněk rakoviny děložního čípku.
  • Cholesterol – díky vláknině může pomoci snížit lipidy obsažené v krvi.
  • Snížení hladiny glukózy v krvi – žvýkačky z karobu používají diabetici.
  • Proti refluxu – karob se používá k zahuštění mléka, které se podává kojencům (od 16 týdnů). To může pomoci snížit reflux.
  • Proti průjmu – použít se dá k léčbě průjmu u kojenců. Zkracuje dobu onemocnění úplavicí.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/chleb-swietojanski/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9325207/

Foto: Pixabay