Svědí vás celé tělo? Možná máte alergii na prací prášek

Alergie

Z ničeho nic se vám objevují po těle červené svědivé pupínky? Pokud nevíte, odkud by mohla alergie pocházet, je možné, že máte alergii na prací prášek nebo aviváž. Nemusíte se však ničeho bát, dá se jí poměrně snadno zbavit. Pojďte se podívat, jak na to.

Reklamy na prací prášky a aviváže slibují zázračné účinky. Ve většině případů prášky opravdu splní, co slibují. Jenomže ty chemické látky, které se o tyto účinky starají, mohou právě způsobovat podráždění pokožky u dospělých i dětí nebo jinak škodit životnímu prostředí.

Co způsobuje alergii na prací prášek?

Běžně používané prací prášky obsahují syntetické látky, které jim pomáhají dobře vyprat. Patří mezi ně tenzidy, fosfáty, opticky rozjasňující prostředky, bělidla na bázi chlóru, syntetické konzervanty, parfémy a další chemické látky. Právě tyto látky způsobují podráždění pokožky. Je to tím, že jejich zbytky zůstávají po vyprání na oblečení, ložním prádle, hračkách i látkových plenkách. Náš imunitní systém na ně pak může nepřiměřeně reagovat, protože je vyhodnotí jako alergeny.

Jak vypadá alergie na prací prášek

Alergii na prací prášek poznáte podle toho, že při ní svědí kůže, objeví se vyrážka, kůže zčervená a začne se loupat, nebo dokonce oteče. Alergie se obvykle objeví chvíli po oblečení vypraného oblečení nebo po delším používání prášku na praní.

Bojovat s chemickými látkami, které se usazují na oblečení můžete několika způsoby. Jedním z nich je dvojité máchání. Bohužel prodloužené máchání, ale není moc ekologické ani úsporné. Druhou o něco schůdnější variantou je výměna pracího prášku za hypoalergenní prací gel. Důvod je prostý, prací gely se při máchání vymývají z prádla mnohem snadněji než sypké prací prášky. Kromě toho jsou hypoalergenní prací gely vhodné pro citlivou pokožku, alergiky, ekzematiky i malé děti a miminka.

Jak se vyhnout alergii na aviváž

Druhým problémem, který může způsobovat problémy s alergií, je aviváž. Pokud chcete alergii předejít, používejte ji pouze na oblečení, které se nedostává do přímého kontaktu s pokožkou. Ideálně tedy na svetry, mikiny a podobně. Pokud však chcete mít jistotu, že bude prádlo měkké, nahraďte aviváž octem. Do praní ho přidejte zhruba 30–100 ml podle tvrdosti vody.

Kyselý ocet neutralizuje zásadité složky pracích prostředků, odstraňuje veškeré pachy a také předchází ukládání vodního kamene v tkanině, tím se prádlo změkčuje. Ideální je pro tyto účely bílý, vinný ocet.

Ocet a aviváž můžete i kombinovat, to je výhodné především u textilií, které obsahují umělá vlákna. Ocet totiž narozdíl od aviváží nedokáže odstranit statickou elektřinu.

Pokud jste už vyzkoušeli nespočet pracích prášků a dvojité máchání by vám lezlo do peněz, máte ještě jednu možnost. Stačí oblečení zabalit a poslat nebo odnést do čistírny, kde se o něj postarají.

čistírnách Cleany.cz navíc mají novou technologii, která umožňuje oblečení kvalitně a šetrně prát. Ekologické prací prostředky, které se používají pro praní a čištění, nezatěžují životní prostření a jsou hypoalergenní. Máte tedy jistotu, že oblečení se vám vrátí čisté, měkké a rozhodně nezpůsobí vám ani vašim dětem alergickou reakci. S aviváží si nemusíte lámat hlavu vůbec, protože ty se v čistírnách a prádelnách nepoužívají vůbec.

Náhledové foto: Shutterstock

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.