Světlík lékařský přinese radost vašemu zraku

Světlík

Světlík lékařský (Euphrasia officinalis, též Euphrasia rostkoviana) je rostlina, kterou můžeme najít na loukách a polích. Patří mezi léčivé rostliny. Příznivá je zejména pro náš zrak. Její latinský název je odvozen od slova radost – buď za to může přitažlivý vzhled květů této rostliny, nebo její výjimečné zdravotní účinky. Pro ně je v Evropě používán již celá staletí – její použití bylo zaznamenáno již ve 14. století! Věřilo se, že se jedná o silnou rostlinu vhodnou především pro zdraví očí. Tím ale její použití rozhodně nekončí.

Dřívější použití

Kromě léku na oči se světlík používal také na slzení při alergiích. Z bylinky se připravoval také čaj, který se používal při žaludečních obtížích a při onemocnění horních cest dýchacích. Užívali jej také pacienti se žloutenkou a lidé, kteří měli problémy s pamětí. V 16. století se světlík používal ve formě sušené bylinky: kombinoval se s tabákem a kouřil jako lék proti kašli.

Světlík

Foto: Pixabay

Vzhled světlíku

Světlík roste tam, kde rostou běžné polní trávy. Je to z toho důvodu, že je potřebuje pro svůj růst – pro světlík je typický poloparazitický růst. Výška světlíku je obvykle asi 30 cm. Charakteristický je pro něj tuhý a rovný stonek, který produkuje velké množství svěže zelených a chlupatých listů vejčitého tvaru. Tyto listy mají pilovitý okraj. V létě světlík květe – jeho květy mnohým lidem připomínají krví podlité oči. Jsou bílé s výraznými fialovými žilkami a žlutým vnitřkem. Z těchto květů se na podzim tvoří tobolky, které jsou plné semen; jedna rostlina může vyprodukovat klidně až tisíc semen!

Sklizeň světlíku

V období, kdy je rostlina v plném květu, což je od léta až do podzimu, můžete vyrazit na louky a pustit se do sběru rostliny. Navzdory velkému množství semen je nepravděpodobné, že si svou rostlinu zvládnete vypěstovat sami (vzhledem k parazitickému růstu). Rostliny sbíráme obvykle v poledne, když neprší a nejsou vlhké. Stačí je seříznout několik centimetrů nad zemí. Poté je pověste vzhůru nohama do dobře větrané místnosti a nechte usušit. Nakrájejte je na malé kousky a uložte do skleněné nádoby.

Domácí použití světlíku

Sušenou bylinku můžete použít k přípravě nálevu na unavené oči. Vezměte si lžičku sušené bylinky a zalijte ji šálkem vroucí vody. Nechte 10 minut odstát a poté slijte. Až tekutina dosáhne příjemné teploty, můžete si s nálevem zevně opláchnout oči nebo jej použít jako obklad přes zavřená víčka.

Zdroj: https://www.plantago-sklep.pl/blog/swietlik-lakowy/

Foto: Pixabay