Svízel přítula a jeho zdravotní účinky

Svízel přítula

I když by se mohlo zdát, že svízel přítula (Galium aparine) je jen plevel, není to pravda. Tato rostlina skrývá nevídané zdravotní účinky, pro které si ji cenili již naši předkové. Vyskytuje se v mírném pásmu, a to po celém světě. Najdeme jej obvykle ve volné přírodě – na loukách, polích, pastvinách, ale bohužel také na našich zahradách. Svízel roste opravdu velice snadno a spíše než problém s pěstováním bývá problémem zbavit se ho.

Přítulný svízel

Svůj název získala tato rostlina především proto, že se ráda „přitulí“ ke všemu, co ho obklopuje. Na listech má totiž zahnuté chloupky, kterými se „přidržuje“ ostatních rostlin, zvířecí srsti, našeho oblečení atd. Roste ve velikých shlucích a vytváří neprostupné houštiny (spolu s ostatními rostlinami, které si k sobě přitulí). Kořenový systém rostliny je velice rozvětvený a silný, takže je poměrně těžké jej vytrhnout ze země. Navíc drobné chloupky dokážou i poranit.

Svízel přítula

Foto: Pixabay

Použití v minulosti

Svízel přítula je známý již od starověku, a tak není divu, že je využíván dlouhodobě jako léčivka. Používal se zejména na kožní problémy (rány, vyrážky, ale i jiná kožní onemocnění). Drcená rostlina měla pomoci při kousnutí jedovatými hady a pavouky a také léčit běžná kousnutí hmyzu. Ženy používaly rostlinu pro získání silných a zdravých vlasů, ale také pro léčbu obezity a očistu jater.

Detoxikace organismu

Tato rostlina se hojně používá také dnes. Ceníme si ji především pro detoxikační účinky. Zjednodušeně řečeno, svízel přítula zbavuje naše tělo toxinů. To vede k lepšímu průtoku krve (i k jejímu pročištění), ke snížení vzniku krevních sraženin a zajištění správného krevního tlaku. Dále pak podporuje funkce lymfatického systému a zabraňuje jeho stagnaci.

Diuretické účinky

Svízel přítula zbavuje naše tělo přebytečné vody a vede k přirozenému množství vody v organismu. Pokud máme vody v organismu více, než potřebujeme, nebo pokud naše tělo vodu zadržuje (obvykle v důsledku nedostatečného pitného režimu – tělo se bojí, že bude mít vody málo, proto si ji raději ponechá do zásoby), mohou vznikat otoky – zejména nohou.

Obnova vitality

Už naši předkové používali svízel proti vyčerpání. A měli pravdu. Tato rostlina skutečně pomáhá udržovat dobrý zdravotní stav, protože má schopnost obnovovat buňky. Snižuje také ztrátu minerálních solí z organismu – a právě ztrátou minerálních solí dochází k pocitům slabosti a vyčerpání.

Další účinky

Používání svízele přítuly vede ke zlepšení trávicího zdraví, protože bylina snižuje napětí hladkého svalstva zejména v žaludku a střevech. Také má antiseptické a protizánětlivé účinky. Napomáhá hojení ran. V minulosti se svízel používal také pro udržení štíhlé postavy. Dnes ještě nejsou tyto účinky potvrzeny, nicméně detoxikace je také součástí hubnutí.

Zdroj: https://naturalnieozdrowiu.pl/przytulia-czepna-wlasciwosci-i-zastosowanie/

Foto: Pixabay