Syndrom polycystických ovarií je možné regulovat stravou

Žena, Gynekologické potíže

Syndrom polycystických ovarií nebo také syndrom polycystických vaječníků je onemocnění, které může postihnout ženy jakéhokoli věku. Jedná se o gynekologické onemocnění, při kterém se ve vaječnících tvoří shluky malých cyst. Ty jsou naplněné tekutinou a nezralými vajíčky. Určit přesnou příčinu, proč tato nemoc vzniká, dosud není jasné. Ví se, že je způsobeno hormonální nerovnováhou. Ženské tělo pak začne produkovat více mužského pohlavního hormonu (androgenu).

Příznaky onemocnění

Mezi rizikové faktory tohoto onemocnění patří obezita, sedavý způsob života a rodinná anamnéza s tímto onemocněním. Prvními příznaky pak jsou nadměrný růst chloupků v oblasti obličeji, ale také různě na těle, přibývání na váze, aknózní nebo mastná pleť, úzkost a deprese. Dále pak se toto onemocnění vyznačuje nepravidelnou nebo zcela chybějící menstruací, potížemi s početím, řídnutím vlasů. Tento syndrom může vést ke vzniku cukrovky či rakovině dělohy. Léčba probíhá obvykle díky podávání antikoncepčních pilulek či speciálních léků, které blokují produkci androgenu. Pomoci ale může i správná strava.

Gynekologie

Foto: Pixabay

Čemu se vyhýbat?

Při plánování stravy by se postižené osoby měly vyhýbat mléčným výrobkům. Důvodem je to, že mléko obsahuje spoustu hormonů a chemikálií, které byly podávány zvířatům za účelem laktace. Dále pak se snažte omezit příjem nasycených a trans tuků, které zvyšují hladinu cholesterolu a jsou navíc kalorické. Také smažená jídla a červené maso by měly být konzumovány co nejméně. Vyřaďte také veškeré potraviny s vysokým glykemickým indexem, ty totiž zvyšují hladinu cukru (do této skupiny patří mouka, těstoviny, sladkosti, rýže, brambory, sladidla, džusy apod.).

Co zařadit do jídelníčku?

Svůj jídelníček byste měli obohatit o potraviny, které obsahují vysoké množství vlákniny. Jedná se o ovoce a zeleninu, celozrnné varianty potravin, luštěniny, ořechy a semínka. Ovoce a zelenina navíc obsahují antioxidanty, které mohou být důležité pro snížení oxidačního stresu. Kromě toho se zaměřte na to, aby ve vašem jídelníčku bylo vysoké množství bílkovin (libové maso, drůbež, ryby, jogurt, luštěniny) a nízké množství sacharidů. Do stravy přidejte zdroje omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které považujeme za zdravé tuky.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/polycystic-ovary-syndrome-pcod-yes-diet-can-help-24404/post

https://www.mojezdravi.cz/nemoci/syndrom-polycystickych-ovarii-3857.html

Foto: Pixabay