Syndrom prázdného hnízda může člověka zdrtit
Je to tady. Děti vyrostly a odcházejí si zařídit život. Je to velký životní krok, který může vyvolat spoustu různých pocitů. Zpracovat je pak není jednoduché. Sice se lidé myslí, že syndrom prázdného hnízda prožívají jen ženy, ale to není pravda. Jak se tedy s odchodem dětí z domova srovnat? A jak tuhle novou etapu života ustát?
Nová fáze života, se kterou je třeba se smířit
Syndrom prázdného hnízda není diagnóza. Nejedná se o žádnou poruchu, kterou by bylo možné stanovit dle jasných tabulek. Jde o soubor negativních pocitů. Ty vás mohou přepadnout, když se z domova odstěhuje vaše dítě. Když najednou nemáte o koho pečovat a ten, komu jste věnovali největší díl lásky, zmizí z vašeho zraku. Vlivem syndromu prázdného hnízda se můžete cítit:
- osamělí
- nepotřební
- skleslí
- jako byste ztratili smysl bytí
- opustila vás určitá jistota
- zvýšený tlukot srdce
To pak může vyústit v úzkosti, deprese, nespavost a další problémy. Někdo si s odstěhováním dětí také náhle uvědomí, že stárne, a tato realita na něj dolehne. Je třeba si uvědomit, že to, co prožíváte, je naprosto v pořádku. Není důvod se za to stydět.
Syndrom prázdného hnízda můžete překonat
Důvod, proč nás odchod dětí tolik zasáhne, je naše fixace na ně. Péče o ně se stala smyslem našeho bytí a role rodiče celou naší identitou. Zkuste si proto položit otázku, kým jste bez ohledu na své děti?
- Co vás baví, co vám jde?
- Co jste si vždycky přáli, ale kvůli dětem jste na to neměli čas, peníze nebo to z jakéhokoli důvodu nešlo?
- Co nového byste se chtěli naučit nebo začít dělat?
Zkuste změnit úhel pohledu a podívejte se na tento milník jako začátek nové životní etapy. Máte nové možnosti a je jen na vás, jak bude další kapitola života vypadat. Hledejte nové koníčky, cestujte, obnovte stará přátelství nebo hledejte nová.
Zdroje info: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11414866/, https://www.researchgate.net/publication/325738704_The_Empty_Nest_Syndrome_Critical_Clinical_Considerations
Náhledové foto: Pixabay