Tapioka: Populární surovina s antioxidačními účinky

Tapioka

Brambory a maso patří mezi nejoblíbenější pokrmy u nás. Avšak v Jižní Americe vládně maniok. A z něj se vyrábí tapioka, což je snadno stravitelná surovina, která se prodává ve formě mouky nebo kuliček. Připravit si z ní tak můžete velkou spoustu pokrmů. Stále více lidí začíná oceňovat její blahodárné vlastnosti, takže tapioku lze snadno najít v mnoha obchodech se zdravou výživou po celém světě.

Vlastnosti tapioky

Tapioka jsou malé bílé kuličky, které po namočení získávají gelovou konzistenci. Díky tomu se tapioka používá jako zahušťovadlo do omáček, pudinků nebo jiných pokrmů. Její chuť je neutrální, takže výslednou chuť vašeho pokrmu neovlivní. Maniok obsahuje vitamíny B1, B2, C a také sloučeniny vápníku. Důležité je, že maniok nelze jíst syrový. V jeho složení najdeme manihotoxin glykosid, který se mění na vysoce jedovatou kyselinu prusovou. Naštěstí, jakmile jsou hlízy upečené nebo vařené, ztrácejí své jedovaté vlastnosti. Tapioka je vyrobena z maniokového škrobu.

Tapioka v kuchyni

Tapioka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Proč je tak populární?

Tapioka obsahuje velké množství sacharidů a také malé množství bílkovin. Tapioka je také bohatým zdrojem vitaminu A, díky čemuž má silné antioxidační účinky. Tapioka je snadno stravitelná, mohou ji tedy konzumovat i lidé, kteří trpí gastrointestinálními chorobami, např. celiakií. Konzumace tapioky se také ukazuje jako prospěšná pro lidi s cukrovkou. Výzkum ukazuje, že nahrazením pšenice tapiokou získá pacient více vlákniny ve stravě, a co je nejdůležitější: množství spotřebovaných jednoduchých cukrů se sníží čtyřnásobně.

Účinky na trávení

Důvodem, proč stále více lidí nahrazuje hladkou mouku tapiokou, je také prebiotický účinek díky obsahu oligosacharidů, jako jsou arabinóza a galaktóza. Výzkum ukazuje, že konzumace tapioky má pozitivní vliv na kmeny prospěšných bakterií Bifidobacterium a Bacteroides, které obývají náš zažívací trakt.

Tapioka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com