Těhotenská cukrovka a co byste o ní měli vědět
Těhotenství a očekávání narození nového človíčka je bezesporu krásným obdobím. Mnohé maminky však mohou být ve stresu z mnoha nejrůznějších vyšetření, která je v průběhu těhotenství čekají. Ta mají za úkol ochránit nastávající maminku i její nenarozené miminko. Jedním takovým vyšetřením je právě to na odhalení těhotenské cukrovky.
Řada budoucích maminek si těhotenství užívá bez výrazných komplikací. Některé z nich však takové štěstí nemají a komplikace se u nich vyskytují. Jednou takovou může být i těhotenská cukrovka. Test, který se provádí je rychlý a bezbolestný, není tedy třeba se ho obávat.
Kdy se test provádí a jak probíhá?
Test na těhotenskou cukrovku se provádí na specializovaném pracovišti mezi 24. – 28. týdnem těhotenství. Test je složen z několika odběrů krve a vypití glukózového roztoku. Před prvním odběrem krve, který probíhá nalačno, se nesmí minimálně 8 hodin jíst a pít se může pouze čistá voda.
Po vyhodnocení prvního odběru se nastávající mamince dá k vypití glukózový roztok. Po hodině od jeho požití následuje další odběr a třetí, který je zároveň posledním, následuje opět po další hodině. V průběhu čekání mezi odběry není možné jíst. V případě prokázání zvýšených hodnot je nastávající maminka předána do péče diabetologické poradny.
Léčba těhotenské cukrovky
Léčba těhotenské cukrovky spočívá především ve speciální dietě, kdy se těhotná žena musí vyhýbat konkrétním potravinám a přehodnotit celkově svůj jídelníček. Na místě je i dostatek pohybu. Mnohdy je rovněž zapotřebí, měřit si pravidelně glykémii i doma za pomoci glukometru.
V některých případech může být, v závislosti na výsledcích testů a pravidelných kontrolách, doporučeno podávání nízkých dávek inzulínu.
Rizika v případě neléčené těhotenské cukrovky
Neléčená těhotenská cukrovka může představovat riziko nejen pro těhotnou ženu, ale samozřejmě i pro nenarozené miminko. V případě neléčené těhotenské cukrovky se u těhotné může projevit vysoký krevní tlak, infekce a také i preeklampsie. Miminko mohou v děloze rychleji růst a jejich porodní váha může stoupnout. Zároveň by v horších variantách mohlo dojít i k nedozrání některých vnitřních orgánů miminka, což může vést k poporodním komplikacím.
Důležité proto je v čas podstoupit léčbu, která těhotenskou cukrovku stabilizuje a ta nebude způsobovat komplikace ani těhotné ženě ani miminku. Těhotenská cukrovka odeznívá obvykle po ukončení těhotenství či nejpozději do několika týdnů.
Zdroj info: https://www.healthline.com/health/gestational-diabetes#risk-factors
Zdroj info: https://www.tehotenskacukrovka.cz/co-je-tehotenska-cukrovka/
Náhledové foto: Pixabay
Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.