Tekutý chlorofyl: co bychom měli vědět, než jej začneme užívat
Po chlorelle, spirulině, matcha tea a zelenému ječmenu je tu další zelený nápoj: tekutý chlorofyl. Jedná se o poměrně nový trend, který při pravidelné konzumaci slibuje přínosy pro zdraví člověka. Tekutý chlorofyl působí dobře při detoxikaci těla, ale také zvyšuje energii. Je běžně dostupný v lékárnách, takže by měl být bezpečný. Zde je to nejdůležitější o chlorofylu, co byste měli vědět ještě předtím, než se pustíte do jeho konzumace.
Co je to chlorofyl?
Mnohým z nás se poté, co se řekne slovo „chlorofyl“ vybaví zelené části rostliny. A to je správně, protože se jedná o pigment, kterému rostliny vděčí za svou zelenou barvu. Přírodním zdrojem je tedy zeleně zbarvená část rostlin – zelené fazolky, kapusta, špenát, hrášek a další. Pokud se zaměříte na příjem chlorofylu ze zeleniny, uděláte mnohem lépe, než když ho budete konzumovat ve formě doplňku stravy. Kromě chlorofylu jsou totiž obsažené další důležité živiny, vitamíny a minerály. Pokud sníte minimálně tři šálky zelené zeleniny denně, získáte tak optimální denní množství chlorofylu.
Tekutý chlorofyl
Pokud si koupíte chlorofyl ve formě doplňku stravy, pak se zřejmě nebude jednat o úplně „čistý“ chlorofyl. Ten je totiž poměrně obtížné uchovávat. Součástí vašeho doplňku stravy budou pravděpodobně i jiné látky, jako je chlorofylin, či polosyntetická směs ve vodě rozpustných sodných solí mědi odvozených od chlorofylu. Chlorofylin je přírodní barvivo, které se používá v potravinách či kosmetice.
Účinky na lidské zdraví
Kromě detoxikačních účinků a dodání energie slibuje tekutý chlorofyl také mnohé jiné zdravotní účinky. Při pravidelné konzumaci dokáže zamezit vzniku tělesného zápachu, zácpy či nadýmání. Kromě toho by mělo dojít také ke zlepšení stavu pokožky (jak jejího zdraví, tak samozřejmě také vzhledu), k podpoře imunitní funkce a také hubnutí. Tyto účinky ale nejsou prozatím podloženy studiemi, takže se jedná pouze o potenciální přínosy.
Dávkování a vedlejší účinky
Právě nedostatečné množství studií vede k tomu, že zatím nebylo určeno ani maximální dávkování, ani vedlejší účinky. Z dosud provedených klinických studií jsou vedlejší účinky mírné povahy, jedná se například o zelené zbarvení stolice a moči, řídkou stolici a zvýšené riziko spálení od sluníčka.
Zdroj: https://www.health.com/nutrition/is-it-safe-to-drink-liquid-chlorophyll
Foto: Pixabay