Těžké a nateklé nohy? Příčiny a možná léčba
Žilní systém můžeme rozdělit na dvě varianty: hluboký a povrchový. Hluboké žíly jsou velké cévky, které jsou ukryté mezi svaly. Povrchové žíly najdeme těsně pod kůží a jsou menší. Žíly mají uvnitř jakési ventily, které se otevírají pouze jedním směrem. To zajišťuje, že krev může proudit z horních částí těla do dolních, i když stojíme. Pokud vše funguje tak, jak má, tak krev proudí z žil povrchového systému do hlubokého a tam je čerpána směrem nahoru – do srdce (navzdory gravitaci).
Žilní nedostatečnost
V tomto systému může ale nastat chyba. Krev teče zpět a zvyšuje tlak na stěny cévy. Dochází k rozšiřování žil, které jsou nejen větší, ale také mění svůj tvar. Tímto způsobem dochází k vytváření křečových žil. V současné době se jedná o velice běžné onemocnění, které postihuje více ženy. Asi 60 % všech žen se potýká s křečovými žilami, a asi 50 % všech mužů.
Foto: Pixabay
Příznaky žilní nedostatečnosti
Pokud chcete zabránit vzniku nevzhledných křečových žil, můžete se včas zaměřit na určité příznaky této nemoci. A nejedná se pouze o nemoc, kterou trpí starší lidé. Mezi nejčastější příznaky patří pocit těžkosti nohou (po zvednutí nohou dochází alespoň k částečné úlevě), křeče v lýtku (nejhorší jsou v noci nebo ve stoje či v sedě, ale také v horkém počasí), zadržování vody, otoky nohou a kotníků, pavučinové žíly, brnění, necitlivost, svědění či píchání v nohou, syndrom neklidných nohou.
Příčiny vzniku
Příčin může být také několik. Mezi nejčastější patří:
- nedostatek pohybu,
- kouření,
- obezita,
- genetické predispozice,
- těhotenství,
- poranění dolní končetiny (úraz ale i chirurgický zákrok).
Změna životního stylu
Léčbou velkého množství zdravotních neduhů, včetně křečových žil, je změna životního stylu. To se doporučuje v jakékoli fázi onemocnění křečových žil. Může to váš stav výrazně zlepšit. V první řadě je dobré přestat s kouření, zaměřit se na zdravý jídelníček, dostatek pitného režimu a dostatek fyzického pohybu. Dále pak se vyhýbejte horkým lázním a saunám (nebo opalování na slunci), protože to dále rozšiřuje cévy a přispívá k tvorbě dalších příznaků. Nenoste velmi těsné oblečení (včetně ponožek). Maximální výška podpatku je 3 až 5 cm – nedoporučuje se však chodit na vysokých podpatcích příliš často. Podrážka obuvi by neměla být tuhá. Při sezení nedávejte nohu přes nohu – je dobré mít nohy položené po celé ploše chodidla na zemi. Negativně se může projevit také hormonální antikoncepce.
Léky
Také farmaceutický průmysl nabízí celou řadu léků na tento problém. Mohou to být léky podávané ústně nebo masti – nebo kombinace obojího.
Kompresní terapie
Ta má zajistit správný průtok krve v systému hlubokých žil. Může jít o punčochy, podkolenky nebo bandáže. To zpomaluje vznik nových křečových žil a působí jako prevence trombózy.
Zdroj: https://nazylaki.poradnikzdrowie.pl/
Foto: Pixabay