Thomas Zander: Očkování neovlivní pozitivitu rychlého testu
Aktuálně se především v Evropě vcelku daří dostat pandemii do nějakých kontrolovatelných mezí. Stojí za tím nejenom očkování proti koronaviru, ale také mnohem častější testování. typické jsou v tomto ohledu rychlostesty na covid. Právě ony jsou opředeny mnohými mýty, které je třeba vyvrátit. Například to, že očkování způsobuje pozitivitu testů a že právě testy obsahují karcinogenní látky. My se na tuto problematiku zaměříme v následujících řádcích v rozhovoru s Thomasem Zanderem, jednatelem společnosti nal von minden GmbH z Německa, jež vyrábí test NADAL COVID-19 Ag, který je schválený v celé Evropě.
Najdou se ORL lékaři, kteří doporučují před provedením testu použít nosní sprej. Má to smysl?
Dekongestivní sprej je prostředkem, který se používá pro rozšíření nosní dutiny. Hluboký výtěr z nosohltanu by tak měl být jednodušší. Nová generace testů už počítá s výtěrem z okraje nosu, takže využití nosního spreje je spíše kontraproduktivní a může dojít ke zkreslení výsledku.
Rychlé testy na Covid-19: Foto Pixabay
Ethylenoxid, jímž se sterilizují odběrové tampóny je karcinogenní. Hrozí nám tedy nějaké nebezpečí?
V žádném případě, jedná se o součást standardního způsobu výroby sterilních („aseptických“) zdravotnických produktů. metoda se využívá již dlouhá desetiletí po celém světě. Ethylenoxid se využívá i pro sterilizaci obvazů a jiných zdravotnických pomůcek. Tato látka je karcinogenní jen v hodně vysokých koncentracích a v případě dlouhodobého vystavení.
Očkování a pozitivní výsledek testu. Souvisí spolu?
Nikoli. Veškeré dosud schválené vakcíny v Evropě způsobují, že se v těle produkují části povrchového proteinu, takzvaného spike proteinu viru SARS-CoV-2. Právě proti němu si organismus vytváří protilátky. Zmiňované rychlé testy však identifikují takzvaný nukleokapsidový protein V2 pocházející z vnitra viru jako marker infekce koronavirem SARS-CoV-2. Po očkování nedochází k produkci žádné složky nukleokapsidového proteinu. Falešná pozitivita tudíž s očkováním nesouvisí.
Kdy se dokáže detekovat antigen?
Čím je u člověka vyšší nálož viru, tím je detekce pravděpodobnější. Jde o dobu několika dní před příznaky a také dobu zhruba čtyř až pěti dní po nástupu příznaků. Následně se nálož viru snižuje.
Zdroje info: Protext ČTK
https://www.nal-vonminden.com/de/
Testy Covid-19: Náhledové foto Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.