TikTok: Špatná ochrana dat a dokonalý svět iluzí, který nemusíte brát tak vážně
Sociální sítě, jako je Instagram či TikTok vtrhly po hlavě do našich životů a v některých případech je i zcela ovládly. Lidé sledují své oblíbené celebrity, které každý den přidávají příspěvky. A vždy jsou v nich dokonalé, krásné a úspěšné. Je tomu ale opravdu tak, nebo by si měl člověk zachovat a chladnou hlavu a na vše se dívat s odstupem?
Jak to někdo může sledovat?
Spousta dospělých Instagram ani TiKTok nepoužívá, a dokonce je striktně odmítá. Obvykle pocházejí z vyšších věkových kategorií a argumentují tím, že za jejich mladých let nic takového nebylo, a také žili. To je sice pravda, ale pokrok zastavit nelze. Je to stejné jako na počátku 20. století, když se na silnicích začala prohánět závratnou rychlostí 30 km/h první auta. Také starší generace, uvyklá koňskému povozu, nesouhlasně pokyvovala hlavou. Čas jde mílovými kroky stále kupředu a technické vymoženosti se zdokonalují společně s ním. Určitě ale není od věci se aktivně zajímat o to, čím se baví dnešní mládež.
Od sexy svalů k pleteným ponožkám
Prepubertální a pubertální mládež například TikTokem přímo žije. Pokud jste někdy sledovali některá z videí, dá se říct, že jsou celkem návyková a více či méně povedená. Najdete na něm krátká minutová nebo tříminutová videa ze všech možných oblastí lidského života. Každý tiktoker se prezentuje jinak. Někdo spoléhá na své pečlivě budované svaly a sexy postavu, mnohdy vylepšené speciálními filtry. Jiný předvádí to, co umí nejlépe – tanec, rukodělnou tvorbu, krátké skeče apod. A všichni sledují jeden cíl, a to zaujmout co nejširší diváckou obec a nasbírat co nejvíce sledujících a srdíček, neboli lajků.
Špatná ochrana dat aneb mluvte se svými dětmi
Ponechme nyní stranou neautorizované odesílání dat, která TikTok sbírá o svých uživatelích (typ CPU, hardware, místo na disku, využit paměti, nainstalované aplikace včetně smazaných, název Wi-Fi, zařízení routeru atd.). TikTok je zaměřený především na tu nejmladší generaci, které je toto jeho chování celkem jedno. Rozhodně je třeba se svými dětmi hovořit i o tom, že se na TikToku mohou objevit sexuální predátoři a že ne všechna videa odpovídají pravdě, protože jsou prostě vylepšena.
Zdroj info: https://www.insider.com/womans-social-media-vs-reality-tiktoks-videos-altered-2021-10
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.